16 czerwca po ciężkiej chorobie zmarła Prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. W mieście ogłoszona została żałoba. Piastowała urząd prezydenta od 2010 roku.

Do ostatnich chwil była aktywna i zajmowała się sprawami miasta. Jak zaznaczył wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer, prezydent Dziedzic była prawdziwą wojowniczką. Zmarła w Boże Ciało po wielomiesięcznej chorobie. O jej śmierci poinformował Krzysztof Mejer, jej zastępca, w czwartek, 16 czerwca, tuż przed północą.

- Z wielkim żalem i głębokim smutkiem informuję, że dziś wieczorem po ciężkiej chorobie zmarła Prezydent Grażyna Dziedzic – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Krzysztof Mejer zaznaczył, że prezydent Rudy Śląskiej walczyła do samego końca.

- Ciężko mówić o śmierci pani prezydent. Wszyscy, mam na myśli jej najbliższych współpracowników, bardzo wiele jej zawdzięczamy – mówił Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej. – Nie dość, że dała nam szansę pracy na rzecz miasta, to jeszcze nauczyła nas wielu rzeczy. Była bardzo wyczulona na sprawy społeczne, na ludzką krzywdę. Zawsze w swoim postępowaniu kierowała się tym, by nikogo nie urazić, nie skrzywdzić. Będzie nam jej bardzo brakowało – dodał.

Z całego Śląska płyną kondolencje.
- Łączymy się w bólu i żałobie z wszystkimi, których dotyka Jej odejście. Zapewniamy o modlitwie. ŚP. Grażyna Dziedzic zapisze się w naszej pamięci jako nasz Przyjaciel, Osoba oddana Rudzie Śląskiej i Górnemu Śląskowi. Dziękujemy Jej za lata dobrej współpracy ze Związkiem Górnośląskim. Dziękujemy za każde dobro, które było Jej udziałem. Składamy serdeczne wyrazy współczucia Synowi, Synowym, Wnukom i całej Rodzinie Zmarłej oraz Współpracownikom z Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej – napisali członkowie Związku Górnośląskiego.

W związku ze śmiercią Prezydent Grażyny Dziedzic ogłoszona została żałoba na terenie miasta Ruda Śląska od 17 czerwca 2022 r. do dnia pogrzebu Prezydent Miasta Ruda Śląska.

Na znak żałoby na budynkach zajmowanych przez Urząd Miasta, miejskie jednostki organizacyjne i samorządowe instytucje kultury flagi miasta pozostają opuszczone do połowy masztu lub przepasane kirem.