Z Poznania do Charkowa – Auta dla wodociągów
27 czerwca z pomocą Fundacji Gdańskiej, w ramach porozumienia Związku Miast Polskich poznański AQUANET przekazał Ukrainie samochody, konieczne do prowadzenia prac naprawczych przez tamtejsze służby komunalne.
www_POLSKIE_MIASTA_UKRAINIE_Poznań_Aquanet.png

Także dzięki tej współpracy Spółka Terlan przekazała dwa auta przedstawicielom wodociągów ukraińskich.

Współpraca poznańskiej spółki AQUANET z wodociągami z Charkowa trwa już od prawie roku. Poznaniacy starają się wspierać kolegów z Ukrainy i odpowiadać na ich potrzeby Oba miasta – Poznań i Charków – łączy od 1998 roku umowa o współpracy bliźniaczej.

Po dramatycznym wydarzeniu – wysadzeniu tamy na Dnieprze w Novej Kahovce - Ukraina potrzebuje pomocy w radzeniu sobie z gigantyczną powodzią i jej skutkami. Polskie miasta postanowiły ruszyć ze wsparciem dla pogrążonych w kryzysie miast Ukrainy.

15 lipca br. z Gdańska ma wyruszyć na Ukrainę konwój zorganizowany przez polskie miasta pod hasłem „Samochody dla służb komunalnych Ukrainy”. Inicjatorem tego pomysłu był Poznań i jego Przedsiębiorstwo AQUANET, a dołączył do niej Gdańsk. Jednak obecnie już wiadomo, że dołączyć mogą w dowolnej formie inne polskie samorządy miejskie.

Już dziś wiadomo, że najpilniejsze potrzeby ukraińskich miast to:

  • materiały budowlane i remontowe
  • okna i materiały do budowy dachów
  • powerbanki o dużej mocy, baterie i generatory słoneczne
  • osuszacze budynków
  • autobusy i busy oraz wszelkie pojazdy dla służb komunalnych
  • komputery i laptopy dla uczniów.

W najbliższych dniach grupa robocza Polskie Miasta Ukrainie otrzyma od strony ukraińskiej szczegółową listę potrzeb. Będzie zaledwie kilkanaście dni, aby skompletować jak najwięcej sprzętów i materiałów, które 15 lipca wyjadą w konwoju polskich miast na Ukrainę.

Na naszej stronie www.miasta.pl oraz w mediach społecznościowych już wkrótce będziemy informować miasta członkowskie ZMP o szczegółowych potrzebach zgłoszonych przez stronę ukraińską oraz o innych szczegółach dotyczących konwoju. Już dziś miasta, które chciałyby „dorzucić się” do tej pomocy lub miałyby pytania, mogą skorzystać ze skrzynki mailowej w Biurze ZMP: zagranica@zmp.poznan.pl

Więcej na temat inicjatywy Polskie Miasta Ukrainie

Pobierz LOGO inicjatywy POLSKIE MIASTA UKRAINIE  - uzupełnij je o logo/herb Twojego miasta i pokaż, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie: https://www.miasta.pl/aktualno...


POZOSTAŁE ARTYKUŁY