Wrocławskie MPK będzie dostarczać obiady dla emerytowanych pracowników spółki oraz medyków, którzy walczą z pandemią COVID-19. Potrawy przygotują osoby niepełnosprawne intelektualnie.

– Dowożąc obiady naszym emerytom chcemy im podziękować za kilkadziesiąt lat służby dla wrocławian. Sztafeta pokoleń trwa, ponieważ o osobach, które oddały serce wrocławskiej komunikacji miejskiej nie można zapominać – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – Pamiętajmy też, że dla osób starszych wyjście do sklepu po zakupy może być niezwykle ryzykowne. Chcemy to ryzyko ograniczyć, więc będziemy dostarczać im codziennie kilkadziesiąt obiadów.

Posiłki trafią nie tylko do byłych pracowników MPK, ale także do lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ulicy Kamieńskiego. Pierwsze posiłki dostarczono 7 kwietnia przy okazji Światowego Dnia Zdrowia.

– W ten sposób chcemy symbolicznie podziękować medykom za ich codzienną walkę o zdrowie wrocławian – dodaje Balawejder.

Obiady będą pochodzić z Cafe Równik, lokalu prowadzonego przez osoby niepełnosprawne intelektualnie. Wśród barmanów i kelnerów są osoby z zespołem Downa, autyzmem czy afazją. Praca w gastronomii jest dla nich rodzajem terapii, a ze względu na panujące obostrzenia kawiarnia jest od wielu miesięcy zamknięta. I wydaje posiłki tylko na wynos.
Bez pracy pojawia się wśród naszych podopiecznych frustracja i regres w terapii – mówi Małgorzata Młynarska, założycielka Cafe Równik oraz prezes Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji. – Osoby pracujące w Równiku muszą być aktywne, muszą mieć coś do robienia. To dobrze wpływa na ich stan ducha, godność, oraz na kondycję emocjonalną. Dzięki współpracy z MPK i gotowaniu obiadów, Równik będzie mógł dalej istnieć.

MPK Wrocław i Cafe Równik będą pomagać lekarzom oraz emerytom przez miesiąc. To kolejna już akcja społeczna miejskiej spółki komunikacyjnej.