Warszawa - Miasto wspiera walkę z wykluczeniem menstruacyjnym
W 34 szkołach w śródmieściu Warszawy pojawią się różowe skrzyneczki zawierające artykuły higieniczne niezbędne podczas miesiączki. Stolica przyłącza się w ten sposób do ogólnopolskiej inicjatywy
Warszawa-rozowa_skrzyneczka_2.jpg
fot. um.warszawa.pl

Jej celem jest ułatwienie dostępu do bezpłatnych środków higieny intymnej, a jednocześnie walka z uprzedzeniami, którymi naznaczona jest menstruacja.

Różowa Skrzyneczka to oddolna inicjatywa kobiet w całej Polsce, której celem jest walka z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym, a także zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole. – Bardzo się cieszę, że inicjatywa Różowej Skrzyneczki zawitała do śródmiejskich szkół i pozwoli walczyć z wykluczeniem menstruacyjnym, a także ułatwi dostęp do środków higieny osobistej w czasie miesiączki – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. – To pilotaż, ale już teraz widzę ogrom zainteresowania w pozostałych dzielnicach i szkołach – dodaje.

Jak zauważa Katarzyna Wilkołaska-Żuromska, pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy ds. kobiet, w akcję włączyło się także wiele innych placówek. – Poza szkołami w inicjatywę zaangażowały się instytucje kultury, biblioteki czy ośrodki sportu. Jest już 114 miejsc w całej Warszawie, w których można skorzystać z środków higienicznych np. w toaletach. Zachęcamy do tego, aby zgłaszać kolejne adresy – mówi Katarzyna Wilkołaska-Żuromska.

Inicjatywa nie ogranicza się tylko do udostępniania bezpłatnych artykułów higienicznych. Od września w warszawskich szkołach, w których pojawią się różowe skrzyneczki, przeprowadzone zostaną zajęcia edukacyjne na temat menstruacji. Dodatkowo, w ramach akcji miasto uruchomiło cyfrową mapę lokalizacji, w których znajdują się skrzyneczki. Będzie ona na bieżąco uaktualniana o kolejne adresy. Znajduje się na stronie www.mapa.um.warszawa.pl/rozowe_skrzyneczki.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY