Szóste posiedzenie Zarządu ZMP on-line
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP 15 kwietnia opiniowano projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Zarz_dxxx.jpg

Zarząd Związku Miast Polskich sformułował uwagi do opublikowanego 14 kwietnia br. projektu tarczy antykryzysowej dla samorządów. Opinia robocza ZMP na ten temat jest dostępna (wraz z opiniami miast) TUTAJ oraz w załączeniu.

Członkowie Zarządu ZMP popierają wiele zawartych w projekcie rozwiązań, zbieżnych z częścią naszych postulatów, jednak zwracają uwagę na słabość proponowanej osłony dla finansów lokalnych. Jest ona ich zdaniem niewystarczająca zarówno podczas kryzysu, jak i w kolejnych latach, w których skutki epidemii będą się nawarstwiać. Związek przedstawi w tym zakresie propozycje poprawek i uzupełnień. 

Przedstawiciele miast zasiadający w Zarządzie Związku podkreślali w trakcie zdalnego posiedzenia, że nie zostały uwzględ­nione wnioski ZMP, sformułowane we wcześniejszych stanowiskach, zwłaszcza dotyczące podatków i opłat lokalnych oraz budżetów obywatel­skich, a także uelastycznienia zasad dotyczących lokalnej równo­wagi budżetowej w najbliższych latach. NIezbędne jest ograniczenie biurokracji, sztywnych wymogów i ram, oraz przyspieszenie przekazywania środków z budżetu państwa przeznaczonych na wspieranie walki z COVID-19 i skutków epidemii.

Prezydenci średnich i dużych miast zwrócili uwagę na realny wzrostu kosztów realizacji niektórych zadań, szczególnie z zakresu:

  • ochrony zdrowia,
  • komunikacji miejskiej (spadek wpływów z biletów o ponad 90 %, przy jednoczesnej konieczności utrzymania kursów ze względu na ograniczenie dopuszczalnej liczby pasażerów w pojeździe).

Niezadowolenie budzi fakt nieobjęcia tarczą gospodarczą komunalnych spółek i zakładów budżetowych, które świadczą ważne dla egzystencji społeczności lokalnych, powszechne usługi publiczne. Przedsiębiorstwom tym - w opinii samorządowców z miast - potrzebna jest również pomoc.

Zaproponowane w projekcie utrzymanie ciągłości procesów planistycznych wymaga dodatkowego wspar­cia w przepisach powiązanych. Niezbędne są podobne rozwiązania dotyczące wydawania pozwoleń na budowę oraz gospodarki nieruchomościami.

Niepokój wzbudziły zapisy w projekcie, które umożliwią operatorom sieci telefonii komórkowej budowanie infrastruktury (masztów) bez żadnych procedur. Samorządowcy obawiają się nadużyć w tej dziedzinie.

Załączniki:
Opinia robocza ZMP w projektu ustawy


POZOSTAŁE ARTYKUŁY