Od 19 września do 16 grudnia br. trwać będzie kolejny cykl bezpłatnych szkoleń dotyczących Systemu Monitorowania Usług Publicznych (SMUP). Zapraszamy pracowników JST do zapisywania się na te dedykowane im szkolenia nt. usług publicznych.

Przypominamy, że System Monitorowania Usług Publicznych to rozbudowana baza danych o usługach publicznych świadczonych przez samorząd terytorialny, gminy i powiaty, która za pomocą wskaźników umożliwia monitorowanie działań JST w 9️ obszarach takich jak: edukacja, ochrona środowiska, kultura, rekreacja czy drogownictwo i transport.

System Monitorowania Usług Publicznych to:

  • zintegrowane, wysokiej jakości dane, pozwalające na optymalizację procesu świadczenia usług publicznych
  • zebrane w jednym miejscu wskaźniki opisujące usługi świadczone przez gminy i powiaty na rzecz mieszkańców i przedsiębiorców
  • narządzie szybkiego przeglądania danych, tworzenia wykresów, tabel, a także map ilustrujących zjawiska zachodzące w samorządzie.

Eksperci Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich w lutym br. rozpoczęli prowadzenie bezpłatnych szkoleń dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, dotyczących funkcjonalności SMUP oraz możliwości analizy danych w nim zawartych. Od 19 września do 16 grudnia trwać będzie kolejny cykl szkoleń.

Zachęcamy pracowników JST do zapisywania się na nie. Jednak osoby, które wzięły już udział w poprzedniej edycji szkoleń mogą tym razem w nich uczestniczyć jedynie jako wolni słuchacze.

Pełen harmonogram szkoleń – pod tekstem w załączeniu.


Zastanawiacie się, czy warto?

Prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora mówi o systemie „Warto zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania informacji ze SMUP do komunikacji z mieszkańcami. Oni dostrzegają szereg wskazanych problemów, a raczej ich skutków w przestrzeni danego samorządu”.

Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna: „SMUP jest narzędziem dającym możliwości lepszego podejmowania decyzji zarządczych. Dzięki niemu, pracownicy podległego mi urzędu oraz jednostek miejskich w nieskomplikowany sposób, w pewnym zakresie, będą mogli sprawdzić jak dobrze (a może źle) świadczone są przez nas określone usługi w porównaniu do sąsiadów, miast podobnych do Cieszyna, itp. Ułatwi to podejmowanie racjonalnych decyzji."

Także jeden z uczestników szkolenia poleca „To zupełnie nowa jakość. Dotychczas robiliśmy to na piechotę - SMUP znacząco ułatwia pracę samorządu, podaje na talerzu dostępne od ręki dane, nie tylko dotyczące edukacji, ale także pomocy społecznej. Nierozważne byłoby niekorzystanie ze SMUP”.


Dowiedz się więcej o systemie na ️http://www.smup.jst.org.pl oraz TUTAJ.


Budowa SMUP jest realizowana przez Główny Urząd Statystyczny w partnerstwie ze Związkiem Miast Polskich i Związkiem Powiatów Polskich. Projekt, realizowany od 2017 roku, jest koordynowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach działania 2.18 POWER.