Starachowice - Kierunek - Przyszłość
Projekt „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” oficjalnie rozpoczęty. Partnerem Gminy Starachowice zostało Bergen - drugie co do wielkości największe miasto w Norwegii.
Starachowice-Bergen.jpg
fot. starachowice.eu

Projekt finansowany jest z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%).

- Dzisiaj wykonujemy kolejny, bardzo ważny krok. Bardzo się cieszę, że pozyskaliśmy tak silnego, merytorycznego partnera. Dzięki tej współpracy, otrzymamy wysokiej jakości wsparcie przy realizacji projektu, który niesie za sobą wiele korzyści dla mieszkańców. Będziemy korzystać z wiedzy i doświadczenia partnerów z Norwegii, będziemy starali się wprowadzać najlepsze rozwiązania w Starachowicach. To wyjątkowo trudny projekt, ale bardzo dobry dla miasta, bo dotyka wielu aspektów życia m.in. edukacji, ekologii, rozwoju, przedsiębiorczości czy aktywności społecznej. Dołożymy wszelkich starań, by zrealizować go jak najlepiej - podkreśla Prezydent Miasta Marek Materek.

Wspólnie z norweskim partnerem 

W Starachowicach na początku czerwca przebywała delegacja gości z Norwegii. Wcześniej, wspólnie z przedstawicielami Gminy Starachowice, uczestniczyli oni w Warszawie w konferencji projektowej zorganizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (z udziałem m.in. ambasadorów Norwegii, Islandii i Liechtensteinu).

Wizyta studyjna delegacji z Bergen - drugiego co do wielkości największego miasta w Norwegii, nowego partnera Starachowic - była okazją do szerszego zaprezentowania potencjału polskiej gminy i rozmowy o kierunkach rozwoju.

Przyjazd był związany z oficjalną inauguracją projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%).

Relacja z wizyty delegacji z Bergen - TUTAJ .

Przypomnijmy, że Starachowice znalazły się w gronie 29 zwycięskich samorządów, spośród ponad 200 w całej Polsce (na 3. miejscu w rankingu), które starały się o fundusze norweskie w ramach programu Rozwój Lokalny. Dzięki temu do gminy trafi blisko 16 milionów złotych z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 na realizację nowej ścieżki rozwoju miasta.

Najważniejsze cele i działania

Głównym celem projektu jest podniesienie jakości życia mieszkańców poprzez realizację kompleksowych programów i projektów społecznych, edukacyjnych, środowiskowych, gospodarczych i instytucjonalnych.

Kluczowe działaniach koncentrują się na dwóch głównych inwestycjach. Pierwsza to budowa nowego łącznika przy budynku Pałacyku wraz z zagospodarowaniem otoczenia i wyposażeniem, gdzie swoją siedzibę będzie miał Inkubator Myśli Społecznej tzw. Impact Hub. Druga to działania koncentrujące się pod szyldem „Eko Szkoły” tj. przygotowanie Szkoły Podstawowej nr 11 pod powstanie swoistego Centrum edukacji ekologicznej dla młodzieży i mieszkańców, w tym opracowanie dokumentacji, remont, zakup wyposażenia czy opracowanie kursów edukacyjnych.

Miasto dodatkowo będzie przygotowywało dokumentację techniczną, dokumenty strategiczne oraz koncepcje działań, które zostaną wykorzystane do realizacji projektów z zakresu mieszkalnictwa, ochrony środowiska, edukacji i rozwoju instytucjonalnego. Bardzo ważny jest także komponent społeczny i partycypacyjny. Dlatego powstanie świetlica środowiskowa i Centrum Aktywności Społecznej na Osiedlu Wzgórze. Ze środków projektowych sfinansowane zostanie wynagrodzenie personelu, wyżywienie oraz niezbędny sprzęt.

Powstanie ciekawa oferta świetlicy z zajęciami dla dzieci i mieszkańców, prowadzone będzie także doradztwo branżowe m.in. psycholog i trener rodzinny. Oprócz tego zorganizowane zostaną szkolenia, warsztaty, kampanie społeczne dla różnych grup społecznych, w tym seniorów, młodzieży, organizacji pozarządowych, nauczycieli, pracowników samorządowych oraz osób z niepełnosprawnościami.

Wszystkie powyższe działania mają na celu przygotować miasto na wyzwania demograficzne oraz klimatyczne, a także zakładają profesjonalizację pracy lokalnego samorządu.

Zakres środowiskowy w projekcie to przede wszystkim wspomniana już Eko Szkoła, ale także opracowanie innowacyjnych kursów ekologicznych dla młodzieży i nauczycieli, opracowanie Gminnego Programu Niskoemisyjnego oraz Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu oraz zakup drona antysmogowego do kontrolowania jakości powietrza w mieście. Ponadto powstanie także dokumentacja projektowa do utworzenia zielonych ogrodów przy miejskich placówkach oświatowych.

Z ekologią ściśle wiąże się polityka mieszkaniowa. Dzięki projektowi powstanie dokumentacja dwóch ekologicznych budynków mieszkalnych oraz dodatkowo dokumentacja modelowego osiedla mieszkaniowego, które planowane jest w miejscu starego szpitala oraz nowa strategia mieszkaniowa do 2030 r.

Edukacja, oprócz kursów ekologicznych, to także warsztaty dla młodzieży pod nazwą „Moja własna firma”, opracowanie i wdrożenie pilotażowego programu młodzieżowego „Kompetencje Przyszłości”, cykl szkoleń dla organizacji pozarządowych.

Rozwój instytucjonalny

Wsparcie finansowe z Programu Rozwój Lokalny pozwoli Miastu na profesjonalizację samorządu tj. organizację szkoleń i kursów językowych dla pracowników Gminy. Będą także o ułatwienia dla osób niewidomych i słabowidzących w Urzędzie Miejskim zapewniając stosowane wyposażenie w tym między innymi nakładki z napisami w języku Braille’a oraz opracowując standardy dostępności.

Powstanie całkowicie nowa strona internetowa miasta dostosowana do wszelkich nowoczesnych standardów. Zintegrowane będą z nimi nowy miejski portal ekologiczny oraz portal dla organizacji pozarządowych wraz z nowym generatorem ofert i wniosków. Ponadto powstanie nowa identyfikacja wizualna miasta, foldery promujące miasto i lokalnych przedsiębiorców oraz zakupiony zostanie profesjonalny sprzęt do realizacji polityki wizerunkowej i komunikacji z mieszkańcami.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY