Sopot - 38 rodzin otrzymało drugą szansę
Sopot zakończył pierwszą edycję programu edukacji czynszowej dłużników komunalnych lokali mieszkalnych i socjalnych. Jego celem było m.in. wykształcenie nawyku systematycznego płacenia należności.
Sopot-czynsze-d_u_nicy.jpg
fot. pixabay.com

Program został przygotowany z myślą o zadłużonych najemcach lokali mieszkalnych w Sopocie, a jego głównym celem była edukacja i wykształcenie nawyku systematycznego płacenia należności oraz restrukturyzacja zadłużenia. Odbyło się to poprzez częściowe umorzenie zadłużenia przy jednoczesnej spłacie pozostałej części długu. Dzięki temu odzyskaliśmy blisko pół miliona złotych.

Zadłużenia najemców mieszkań komunalnych prowadzą często do utraty tytułu prawnego, czyli wypowiedzenia umowy, a następnie eksmisji z zajmowanych mieszkań. To z kolei wyklucza możliwość korzystania z niektórych form pomocy oferowanych przez Sopot, jak na przykład dodatki mieszkaniowe. Uchylanie się lokatorów od zapłaty należności za zajmowane lokale generuje dodatkowe koszty w postaci odsetek za zwłokę w zapłacie należności, a często wobec bezskutecznej egzekucji, także koszty sądowe czy komornicze. To sprawia, że dłużnicy wpadają w niebezpieczną spiralę zadłużenia, a ich dług staje się coraz trudniejszy do spłaty. Nierzadko też, jest dziedziczony przez kolejne pokolenia. Często są to sytuacje bez wyjścia, nawet zamiana mieszkania na mniejsze, tańsze niewiele pomaga, bo „uzbierany” dług przekracza możliwości jego spłaty. Aby pomóc najemcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, Sopot przygotował „łódź ratunkową” w postaci dedykowanego programu, który ma przede wszystkim walor edukacyjny i jest wsparciem finansowym.

Zgodnie z założeniami programu, umorzeniu podlegały opłaty: z tytułu czynszu najmu, odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu oraz odsetki od powstałych zaległości.
Program powstał, by pomóc dłużnikom w utrzymaniu komunalnych lokali mieszkalnych i socjalnych, by zapobiec eksmisji dłużników z zajmowanych mieszkań i w konsekwencji ich bezdomności. Pragnęliśmy również zmobilizować najemców do terminowego wnoszenia opłat za użytkowane lokale mieszkalne.
- Nasz program to przede wszystkim edukacja, danie nowych możliwości osobom w potrzebie. Mieszkańcy, którzy mieli problemy finansowe mogli, ze wsparciem miasta, wyjść ze spirali zadłużenia. Co ważne mieli czas, aby wykształcić w sobie nawyk systematycznego płacenia. Wspólnie odnieśliśmy niemałą korzyść – blisko 40 rodzin otrzymało nową szansę, a miasto odzyskało blisko poł miliona złotych, które przeznaczymy na budowę nowych mieszkań komunalnych, aby ułatwić start młodym rodzinom – komentuje Marcin Skwierawski wiceprezydent Sopotu.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY