Sieć Miasto Przedsiębiorcze. Infrastruktura i oferta inwestycyjna miast
14 i 15 września br. w Nisku i Stalowej Woli odbyło się stacjonarne spotkanie Sieci Wymiany Doświadczeń EMPIRIE - Miasto Przedsiębiorcze pt. „Infrastruktura oraz oferta inwestycyjna naszych miast”.
zajawka.jpg
fot. Archiwum ZMP

Po raz pierwszy, ze względu na bliskość położenia oraz wspólną historię Centralnego Okręgu Przemysłowego spotkanie sieci odbyło się w dwóch miastach: Nisku i Stalowej Woli.

Pierwszego dnia w budynku restauracji „Zielony Dworek”, gdzie niegdyś mieściło się pierwsze biuro dyrekcji spółki Zakłady Południowe w Nisku, przedstawiona została historia utworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego. Następnie w ramach sesji dyskusyjnej przedstawiono rozwój przedsiębiorczości w Nisku na podstawie modelu rewitalizacji miasta. Najwięcej czasu poświęcono rewitalizacji flagowej inwestycji - Zalewu Podwolina, która poprzez gamę usług stała się centrum rekreacji Niska. Uczestnicy sieci odwiedzili także firmę VOSTER Sp. z o.o., miejscowego producenta drzwi, gdzie oprócz zwiedzania firmy rozmawiano nt. stosowanych metod marketingu na poziomie krajowym i europejskim.

Drugi dzień wizyty poświęcony był strefie przemysłowej w Stalowej Woli. Zainaugurowała go wizyta w Hucie Stalowa Wola S.A. Jest to jeden z największych i najważniejszych zakładów polskiego przemysłu zbrojeniowego, a zarazem największy pracodawca w regionie. Następną „stacją” była koreańska firma SK NEXILIS zajmująca się produkcją foli miedzianych niezbędnych do produkcji baterii litowo-jonowych, wykorzystywanych w samochodach elektrycznych. Podczas wizyty można było dowiedzieć się, co zdecydowało o „osiedleniu się” koreańskiego przedsiębiorstwa w Stalowej Woli.

Zakończeniem wizyty była dyskusja w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego nt. form wsparcia jakie oferują miasta zrzeszone w sieci Miasta Przedsiębiorcze.

Wizyty w tych przedsiębiorstwach pokazały nie tylko nowoczesne modele biznesowe firm, ale także były okazją do rozmów o roli i formach współpracy między samorządem terytorialnym, firmami i instytucjami otoczenia biznesu oraz dostosowaniu rynku pracy do potrzeb potencjalnych pracodawców. (KN)

POZOSTAŁE ARTYKUŁY