Ruszyła budowa pawilonu Centrum Edukacji Artystycznej – to, obok powstających budynków mieszkalno-usługowych i istniejącego parkingu wielopoziomowego, kolejny element zagospodarowania tzw. Strefy Rzeczna.

Projekt Pawilonu Centrum Edukacji Artystycznej oraz zagospodarowania terenu przy ulicy gen. J. Hallera zakłada powstanie przestrzeni dla prowadzenia działalności wystawienniczej oraz edukacyjno-popularyzatorskiej w dziedzinie sztuki nowoczesnej.

- Pomysł budowy Centrum Edukacji Artystycznej ma swoje źródło w rybnickim środowisku szeroko pojętych sztuk plastycznych – wyjaśnia Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - To rybniccy twórcy zwrócili moją uwagę na fakt, że w naszym mieście właściwie nie ma możliwości organizowania wystaw rzeźby czy malarstwa, nie mówiąc już o nowoczesnych instalacjach. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że mamy sale w domach kultury i to powinno wystarczyć. Okazuje się jednak, że właściwie żadna z tych sal nie spełnia wymogów wystawienniczych - największym problemem jest tam bowiem brak odpowiedniego oświetlenia, przy jednoczesnym zabudowaniu ścian i pozbawieniu ich światła słonecznego. Wiele dzieł sztuki nie może być wystawionych w takich warunkach. Dlatego też do Rybnika nie mogliśmy do tej pory sprowadzać ciekawych wystaw czasowych z dziedziny plastyki – dodaje prezydent.

Działalność pawilonu CEA prowadzona będzie w formie galerii z ekspozycją stałą i czasową, a także centrum spotkań tematycznych, zajęć twórczych i szeroko pojętej stymulacji kulturalno-artystycznej użytkowników.

- Ważnym argumentem za powstaniem tego miejsca są ludzie – ikony, czyli pochodzący z Rybnika artyści Adolf Ryszka i Edward Sitek – mówi prezydent Kuczera. - Obaj artyści byli rzeźbiarzami cenionymi na całym świecie, jednak zupełnie zapomniani w Rybniku. Dlatego chciałbym, by powstający obiekt był przestrzenią do upamiętnienia zarówno tych artystów, jaki wielu innych z naszego miasta.