Prezydent Andrzej Duda zawetował lex Czarnek
Przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego 2 marca br. w Warszawie Prezydent RP poinformował, że zawetował nowelizację ustawy Prawo oświatowe. W załączeniu uzasadnienie odmowy podpisania.
Legislacja Oświata
Prezydent.jpg
fot. Jakub Szymczuk KPRP


- Nie będę ukrywał, że apelowaliście państwo do mnie, przedstawiciele opozycji, różnych środowisk o weto do ustawy o systemie oświaty, do tej zmiany ustawy. Ponieważ apeluję do państwa o jedność, o brak politycznych sporów, w związku z tym postanowiłem skierować tę ustawę do ponownego rozpatrzenia. Rozmawiałem dzisiaj na ten temat z ministrem Czarnkiem. Powiedziałem panu profesorowi, jaka jest moja motywacja - stwierdził prezydent Andrzej Duda, rozpoczynając posiedzenia RBN.

Nie mówię, że nie miałem żadnych zastrzeżeń do tej ustawy, bo miałem. Choć uważam, że jest tam szereg rozwiązań, które powinny zostać rozpatrzone. Ale odłóżmy to na później. Na razie do tej ustawy jest weto. Proszę uznać temat za zakończony. Niech on nam nie przeszkadza w kwestii najważniejszej, obrony Polski — mówił Prezydent RP.

Od czerwca 2021 roku protestowało przeciwko zmianom w nowelizacji Prawa oświatowego zaproponowanym przez resort ministra Czarnka wiele środowisk samorządowych, m.in. Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski oraz inne organizacje oświatowe, stowarzyszenia zrzeszające nauczycieli, rodziców i uczniów, podkreślając niekonstytucyjność proponowanych zmian.

Przypomnijmy, że 22 lutego przedstawiciele Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich spotkali się z Prezydentem RP, Andrzejem Dudą, by porozmawiać o wyzwaniach stojących przed polską oświatą. Samorządowcy zaapelowali o zawetowanie ustawy Lex Czarnek i przekazali Prezydentowi list, w którym sformułowali wyzwania dla edukacji. Więcej

 W załączeniu Wniosek o ponowne rozpatrzenie noweli ustawy Prawo oświatowe  z uzasadnieniem odmowy podpisania tej ustawy, przygotowany przez Prezydenta RP.

Załączniki:
Wniosek o ponowne rozpatrzenie noweli ustawy Prawo oświatowe


POZOSTAŁE ARTYKUŁY