Posiedzenie Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej w Berlinie
O aktualnych wyzwaniach, takich jak obrona cywilna w samorządach oraz możliwości współpracy trójstronnej na osi Polska-Niemcy-Francja, rozmawiali członkowie Grupy podczas posiedzenia zorganizowanego przez stronę niemiecką w Berlinie 9 i 10 lipca br.
IMG-20250710-WA0082.jpg
fot. Archiwum ZMP

Kiedy w 1995 r. Zarząd ZMP oraz Niemieckiej Sekcji Rady Gmin i Regionów Europy, powołały do życia Polsko-Niemiecką Grupę Roboczą, nikt chyba nie przypuszczał, że partnerstwa polsko-niemieckie pomiędzy samorządami obu krajów staną się tak liczne (ponad 1000) i aktywne. To od kolegów z Niemiec otrzymywaliśmy pierwsze paczki i know-how o funkcjonowaniu samorządów. 

Pierwsze konferencje miasta partnerskich organizowane w miastach przygranicznych pokazywały, że granica łączy, a nie dzieli. Mimo tego że rola Polski i polskich samorządów w Europie znacząco się zmieniła od lat 90., nadal prowadzimy dialog z naszym zachodnim sąsiadem. Na poziomie gminnym i przygranicznym współpraca ma szczególne znaczenie. To właśnie tutaj, w codziennych kontaktach mieszkańców, w projektach edukacyjnych, kulturalnych i infrastrukturalnych, buduje się prawdziwe partnerstwo. 

Gminy i miasta po obu stronach Odry i Nysy Łużyckiej od lat realizują wspólne inicjatywy, które nie tylko poprawiają jakość życia lokalnych społeczności, ale także przyczyniają się do wzajemnego zrozumienia i zbliżenia naszych narodów. Wspólne działania w ramach euroregionów, partnerstw miast, wymiany młodzieży czy projektów ekologicznych pokazują, że granica nie musi dzielić – może łączyć. Współpraca polsko-niemiecka, szczególnie na poziomie lokalnym i przygranicznym, nabiera dziś jeszcze większego znaczenia. Wspólne działania w zakresie bezpieczeństwa, infrastruktury, ochrony środowiska są nie tylko wyrazem dobrosąsiedzkich relacji, ale także odpowiedzią na wyzwania, przed którymi stoi cała Europa.

Obradom w Berlinie po stronie polskiej przewodniczył Edward Maniura, burmistrz Lublińca, członek Zarządu ZMP, a po stronie niemieckiej Stefan Loewl, starosta Dachau. Gościem specjalnym posiedzenia był Jan Wawrzyniak, radca–minister w Ambasadzie RP w Berlinie. 

Lipcowe spotkanie było poświęcone współpracy samorządowej oraz bieżącym wyzwaniom politycznym, gospodarczym i w zakresie bezpieczeństwa. 

W programie znalazły się m.in.:
• wykład prof. dr. Ulricha Reutera na temat roli banków oszczędnościowych w rozwoju społeczności lokalnych,
• dyskusja o stanie stosunków polsko-niemieckich po wyborach w obu krajach, z udziałem ekspertów z Deutsches Polen-Institut i Fundacji Genshagen,
• panel dotyczący Trójkąta Weimarskiego i znaczenia współpracy regionalnej,
• wystąpienia przedstawicieli Bundeswehry i Komisji Europejskiej na temat gotowości obronnej i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Jesienią br. przy wsparciu Fundacji Genshagen odbędzie się posiedzenie trójstronne – Polsko-Niemieckiej Grupy roboczej oraz Niemiecko-Francuskiej Grupy Roboczej, a wiosną 2026 - kolejne posiedzenie Grupy w Piotrkowie Trybunalskim.

Hanna Leki

POZOSTAŁE ARTYKUŁY