Planowanie przestrzenne po nowemu – gorący temat dla miast
Zmiany w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ich konsekwencje dla samorządów i odniesienie do prowadzenia polityki rozwoju były tematem webinarium informacyjnego zorganizowanego 20 września przez ZMP i Fundację Miasto.
foto-pixa.jpg
fot. Pixabay

Temat spotkania był gorący, a zainteresowanie nim duże – uczestniczyło w nim 650 osób. Do udziału zostali szczególnie zaproszeni kierownicy i pracownicy wydziałów odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne oraz politykę rozwoju, radni gminni odpowiedzialni za podejmowanie decyzji związanych z planowaniem przestrzennym i rozwojem, a także wszystkie osoby zainteresowane planowaniem przestrzennym i rozwojem lokalnym.

7 lipca 2023 uchwalona została ustawa o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i innych ustaw. W jej efekcie modyfikacji uległo aż 50 innych ustaw.

Związek Miast Polskich od lat zabiegał o zmianę prawa dotyczącego planowania przestrzennego, gdyż dotychczas obowiązująca ustawa jest mocno niedoskonała i powoduje straty bieżące oraz takie, które będą działały przez kolejne długie lata. Nowelizacja nie spełnia jednak wszystkich oczekiwań. – Nie o taki kształt ustawy zabiegaliśmy – mówił podczas webinarium prezes Związku, senator Zygmunt Frankiewicz. – Wiele naszych postulatów nie zostało spełnionych. Trzeba jednak przyznać, że w nowelizacji są też elementy warte poparcia i uznania. Ustawa będzie rodziła na pewno szereg problemów, a ponadto powinna być szybko nowelizowana po to, żeby wyeliminować zapisy, które wciąż są problemem i będą problemem w przyszłości.

Webinarium otworzyło czas, w którym Związek Miast Polskich w sposób szczególny będzie zajmował się tematyką planowania przestrzennego. Jest ona dla gmin bardzo ważna, szczególnie po wejściu w życie nowej ustawy.

- Obecnie trwają prace nad rozporządzeniami wykonawczymi i przedstawiciele ZMP w tych pracach uczestniczą – mówił podczas spotkania dyrektor Biura Związku, Andrzej Porawski. – Dostrzegając szanse, które mimo wszystkich wad ta ustawa wprowadza, chcemy pomagać naszym miastom w wykorzystaniu nowelizacji do pewnych korekt w lokalnej polityce przestrzennej i do jej lepszego powiązania z lokalną polityką rozwoju.

Andrzej Porawski podkreślił, że nowelizacja powoduje m.in. likwidację studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, ale do obu nowych dokumentów, czyli do Modelu Struktury Funkcjonalno-Przestrzennej i do Planu Ogólnego można właśnie ze studium wyjść. Zwrócił uwagę, że obu tych dokumentów nie można i nie należy marnować.

Zakres reformy - zmiany i nowości wprowadzonych przez ustawę, podstawowe pojęcia i terminy omówili podczas spotkania Łukasz Marciniak, zastępca dyrektora Departamentu Planowania Przestrzennego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz radca prawny Agata Legat z Kancelarii Ziemski & Partners. Z kolei Marcin Turzyński z ZMP omówił zależność między Planem Ogólnym a Strategią Rozwoju. Wszystkie prezentacje ze spotkania znajdują się poniżej w załączeniu.

- My jako Związek Miast Polskich jesteśmy bardziej praktykami w tworzeniu strategii. Nie szukamy odpowiedzi na wszystkie pytania, tylko chcemy znaleźć ścieżkę postępowania, która byłaby optymalna we wszystkich sytuacjach – zwraca uwagę Ryszard Grobelny, prezes Fundacji Miasto. Ponieważ podczas webinarium jego uczestnicy zadali ponad 150 pytań, Fundacja wraz ze Związkiem zorganizuje kolejne spotkania, ogólnokrajowe i regionalne, poświęcone tematyce nowej ustawy, a także opracuje odpowiedzi na pytania urzędników i samorządowców oraz swoisty „schemat postepowania”. – Seminarium pokazuje, że bardzo silnie musimy monitorować dalej ścieżkę legislacyjną związana z tą nowelizacją oraz sposób jej finansowania – mówi R. Grobelny. Mimo, że ministerstwo zapewnia o całkowitym finansowaniu Planów Ogólnych, z szacunków ZMP wynika, że środków na sfinansowanie ich wszystkich nie wystarczy.

Więcej na temat spotkania w najbliższym wydaniu „Samorządu Miejskiego”.

Załączniki:
Zmiany w systemie planowania i zagospodarowania przestrzennego - Łukasz Marciniak
Planowanie przestrzenne po reformie - Agata Legat
Plan Ogólny a Strategia Rozwoju - Marcin Turzyński


POZOSTAŁE ARTYKUŁY