Peer review, czyli ocena ekspercka - zapraszamy na spotkanie informacyjne
Peer review to budowanie potencjału oferowane przez EUI w celu wspierania europejskich miast w procesach opracowywania I wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich (SUD) poprzez analizę porównawczą oraz wzajemne uczenie się.
IDPR.jpg

Ocena ekspercka (tzw. Peer review) to działanie w zakresie budowania potencjału oferowane przez Europejską Inicjatywę Miejską w celu wspierania europejskich miast w procesach opracowywania I wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich (SUD) poprzez proces analizy porównawczej i wzajemnego uczenia się. Zapraszamy na spotkanie informacyjne online na ten temat 9 kwietnia - https://www.urban-initiative.e...

Każda wzajemna ocena obejmuje jedno „oceniane miasto”, współpracujące z czterema do sześciu miastami działającymi jako „recenzenci” w celu sprostania konkretnym wyzwaniom związanym z opracowywaniem, wdrażaniem lub monitorowaniem skutecznej strategii SUD.

Uczestnictwo we wzajemnej ocenie EUI opiera się na formalnym procesie selekcji w następstwie otwartego zaproszenia. Zaproszenie do składania wzajemnych ocen jest obecnie otwarte. Więcej informacji można znaleźć na stronie zaproszenia.

Oceny eksperckie gromadzą osoby pracujące dla miast w całej UE. Wymiana między nimi odbywa się zgodnie z metodyką opartą na metodyce opracowanej przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej. Każda ocena trwa od 10 do 12 miesięcy, od powiadomienia o zatwierdzeniu wniosku do zamknięcia etapu końcowego. Najważniejszym momentem wzajemnej oceny jest dwudniowe wydarzenie, podczas którego grupujemy kilka ocenianych miast i ich wzajemnych recenzentów.

Miasta objęte przeglądem to miasta europejskie otrzymujące wsparcie z EFRR na opracowanie I wdrożenie strategii SUD zgodnie z art. 11 rozporządzenia w sprawie EFRR (UE) 2021/1058.

Pod tym linkiem znajduje się lista miast, które mogą uczestniczyć w wydarzeniach związanych z ocenami eksperckimi.

Rolę recenzentów pełnią osoby pracujące dla europejskiego miasta opracowującego i wdrażającego strategię SUD. Mogą pochodzić z dowolnego organu zarządzającego strategią SUD, chociaż udział recenzentów pracujących dla miast z art. 11 jest szczególnie mile widziany.

Recenzenci mogą pochodzić z dowolnego organu zarządzającego strategią SUD, chociaż szczególnie mile widziane są osoby pracujące dla miast z art. 11. (jednozdaniowe wytłumaczenie co to za miasta)

Jakie są tematy wzajemnej oceny?

Ocena ekspercka musi koncentrować się na konkretnych wyzwaniach związanych z projektowaniem i wdrażaniem strategii zrównoważonego rozwoju miejskiego. Każde miasto poddawane ocenie ma za zadanie zidentyfikować wyzwanie/wyzwania, z którymi chce się zmierzyć, i sformułować je w trzech „pytaniach przewodnich”, na które należy odpowiedzieć po kolei.

Podręcznik JRC dotyczący strategii zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich jest kluczowym materiałem referencyjnym dla miast w celu zidentyfikowania odpowiednich tematów, którymi należy się zająć. Podręcznik określa następujące „sześć elementów składowych podejścia UE do zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju obszarów miejskich”:

  1. Diagnoza obszaru miejskiego i strategiczna wizja jego rozwoju (wymiar strategiczny).
  2. Wybór obszarów docelowych, w tym integracja w różnych skalach, od dzielnic po szersze terytoria. (Ukierunkowanie terytorialne).
  3. Wielopoziomowe zarządzanie i wielopodmiotowe podejście, zapewniające zaangażowanie obywateli (model zarządzania).
  4. Integracja między sektorami i obszarami polityki. (Integracja międzysektorowa).
  5. Integracja wielu źródeł finansowania, w tym priorytetyzacja działań, które mają być wspierane przez fundusze UE (Finansowanie).
  6. Zorientowana na wyniki logika i ramy monitorowania i oceny, łączące wskaźniki programu współfinansowanego ze środków [AKO4] UE i strategii (system monitorowania).

Szczegóły dotyczące wymiany Peer Review dostępne są na stronie https://www.urban-initiative.eu/about-peer-reviews

Zainteresowanych zachęcamy do udziału w spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się 9 kwietnia w formule online - szczegóły dostępne są na stronie - https://www.urban-initiative.e...

Agenda w załączeniu.

Załączniki:
Agenda


POZOSTAŁE ARTYKUŁY