Otwock – Darmowe projekty domów dla mieszkańców
Mieszkańcy Otwocka, którzy chcą zamieszkać w domach ozdobionych drewnianymi konstrukcjami, mogą korzystać z bezpłatnych projektów budowlanych domów w stylu świdermajer. Trzy różne projekty udostępnia Urząd Miasta.
Otwock-projekty_domów.jpg
fot. otwock.pl

Kojarzony z Otwockiem styl architektury drewnianej nazywany świdermajer ma szanse na nowo odrodzić się w mieście i być inspiracją dla mieszkańców. Zgodnie z propozycją prezydenta Jarosława Margielskiego rada miasta przeznaczyła środki na wykonanie trzech projektów budynków jednorodzinnych do 70 m2 , które będą dostępne bezpłatnie zarówno dla tych osób, które planują budowę domu, jak i tych, którzy chcą wykorzystać tylko poszczególne elementy, np. wzornictwo tradycyjnego otwockiego stylu.

Świdermajer to styl w budownictwie, z którego Otwock słynie w całej Polsce. Powinniśmy starać się jak najczęściej umieszczać elementy takiej architektury nie tylko w przestrzeni publicznej, ale także zachęcać mieszkańców do inspirowania się tym stylem. Są to oryginalne i niepowtarzalne w skali kraju rozwiązania architektoniczne, które znacząco podnoszą wartość estetyczną budynków – mówi prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Wybrana w drodze konkursu pracownia architektoniczna przygotowała ogólnodostępne projekty, do których miasto uzyskało prawa autorskie i tym samym może udostępniać je nieodpłatnie mieszkańcom. Powstały trzy projekty – a nie jeden – aby różniły się pod względem wizualnym, konstrukcyjnym i funkcjonalnym. Dzięki temu jest kilka opcji do wyboru.

– Trzy typy domów różnią się m.in. bryłą zewnętrzną. Ma ona swoje ograniczenia związane z wielkością rzutu budynku. Nie mogliśmy np. zastosować charakterystycznych werand, ponieważ ograniczyłyby powierzchnię użytkową takiego budynku – wyjaśnia prezydent i dodaje: – W ramach możliwych proporcji staraliśmy się jak najszerzej zawrzeć elementy stylu. Wiemy też, że mieszkańcy w zależności od wieku, liczebności rodziny mają różne oczekiwania, dlatego projekty są zróżnicowane. Co istotne, projekty będą dostępne w otwartych plikach, czyli będzie można je modyfikować, a to znacząco obniży nakłady na projekt nawet dla osób, które chciałyby zastosować swoje oryginalne rozwiązania – zwraca uwagę Jarosław Margielski.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY