Nowe usługi społeczne od 1 listopada. 30 mln zł dla gmin
1 listopada br. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, która wprowadza między innymi nowe rozwiązania w zakresie usług świadczonych przez domy pomocy społecznej. Wprowadza także nową formę usług – usługi sąsiedzkie.
seniorzy-pixa.jpg
fot. Pixabay

Ustawa wprowadza m.in. nowe formy usług społecznych, w tym: usługi krótkoterminowe dzienne i całodobowe w domach pomocy społecznej oraz zmiany w mieszkalnictwie treningowym i wspomaganym. Na szczególną uwagę zasługują wprowadzane w życie usługi sąsiedzkie.

Przyjęta nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, która wejdzie w życie w dniu 1 listopada br. wprowadza między innymi nowe rozwiązania w zakresie usług świadczonych przez domy pomocy społecznej. Wprowadza także nową formę usług – usługi sąsiedzkie.

Wprowadzenie usług sąsiedzkich przyczyni się do rozwoju usług społecznych, głównie dla osób starszych, które wymagają np. pomocy przy zrobieniu zakupów czy sprzątaniu mieszkania, ale nie wymagają jeszcze pomocy w formie usług opiekuńczych świadczonych przez opiekunki.

– Gminy będą mogły otrzymać wsparcie na realizację usług sąsiedzkich dla mieszkańców w wieku 65 lat i więcej w ramach kolejnej edycji Korpusu Wsparcia Seniorów na rok 2024. Środki planowane na ten cel to blisko 30 mln zł – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Tak jak przy pozostałych zadaniach gmina będzie mogła zadecydować, czy organizując na swoim terenie usługę sąsiedzką będzie korzystać z możliwości jej zlecenia organizacjom społecznym.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY