Nabór wniosków do programu LIFE w 2020 r. otwarty!
Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie do składania wniosków dotyczących projektów w ramach programu LIFE na rok 2020. W związku koronawirusem przewidziano wydłużenie terminów.
DG_Park_Zielona_005.jpg
fot. Archiwum UM Dąbrowa Górnicza

W tym roku przeznaczono ponad 450 milionów euro na projekty w zakresie ochrony przyrody, ochrony środowiska i działań na rzecz klimatu.

Jakie rodzaje projektów są finansowane?

Program LIFE finansuje projekty w ramach swoich podprogramów działań na rzecz środowiska i na rzecz klimatu, przyczyniając się w ten sposób do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu.
Większość projektów LIFE to tak zwane projekty tradycyjne, które mogą być koordynowane przez dowolny podmiot prawny zarejestrowany w UE. Należą do nich instytucje publiczne, przedsiębiorstwa i organizacje pozarządowe (NGO). Typowe projekty mają stanowić wzór najlepszych praktyk do naśladowania, wprowadzać innowacje, podnosi świadomość społeczną lub demonstruje przełomowe rozwiązania w zakresie ochrony środowiska.
Przyjmowane są również wnioski dotyczące większych projektów tzw. projektów zintegrowanych. Realizują one strategiczne plany UE w zakresie środowiska i klimatu i mają zazwyczaj wymiar regionalny, ponadregionalny, krajowy lub ponadnarodowy.

Pandemia COVID-19: jakie przewidziano ułatwienia w tegorocznej edycji?

- Rozumiemy, że w obecnych czasach pandemii COVID-19, udział w tegorocznym zaproszeniu do składania wniosków w ramach programu LIFE będzie dla wielu wnioskodawców wyzwaniem. Dlatego też podjęliśmy szereg działań, aby ułatwić Państwu składanie wniosków - wyjaśnia Angelo Salsi, kierownik działu LIFE w EASME.
- Zachęcam wszystkich wnioskodawców - przedsiębiorców, zarówno dużych, jak i małych, instytucje i organizacje pozarządowe - do dokładniejszego przyjrzenia się ich wnioskowi i wzięcia pod szczególną uwagę tych elementów, które mogłyby potencjalnie poprawić naszą wspólną zdolność do uniknięcia lub poradzenia sobie z podobnym kryzysem w przyszłości. Bez wątpienia istnieją silne związki pomiędzy naszym środowiskiem i klimatem a zdrowiem ludzkim, które należałoby zbadać.

Nowe środki, które Komisja Europejska wprowadziła wcześniej dla złagodzenia skutków ograniczeń wynikających z pandemii koronawirusa, obejmują m.in:

• Wszystkie terminy składania wniosków zostały przedłużone o jeden miesiąc.
• Podmioty prywatne nie są już zobowiązane do ogłaszania otwartych przetargów na zamówienia o wartości powyżej 135 000 euro.
• Projekty mogą wspierać finansowo także małe, lokalne inicjatywy.
• Do wytycznych włączono specjalną sekcję dotyczącą firm dopiero wchodzących na rynek.

Obecnie rozważane jest zapewnienie dodatkowych udogodnień. Zapoznaj się z wytycznymi programu LIFE związanymi z pandemią COVID-19 i regularnie odwiedzaj stronę internetową EASME.

Jak złożyć wniosek?

  • Składanie wniosków w sprawie projektów dotyczących zmian klimatu wymaga złożenia pełnego wniosku do października 2020 r. Obejmuje to wnioski dotyczące projektów związanych z łagodzeniem skutków zmian klimatu i przystosowaniem się do nich, jak również inicjatywy w zakresie monitorowania i informowania o zmianach klimatu.
  • W przypadku projektów, które dotyczą zagadnień związanych z ochroną środowiska i przyrody, proces składania wniosków jest dwuetapowy: kandydaci najpierw przedstawiają swój pomysł w nocie koncepcyjnej do lipca 2020 r. Jeżeli nota koncepcyjna zostanie umieszczona na liście, kandydaci będą mieli czas do lutego 2021 r. na złożenie pełnego wniosku dotyczącego projektu. Dwuetapowy proces obejmuje ochronę przyrody i różnorodności biologicznej, ochronę środowiska i efektywne gospodarowanie zasobami, a także zarządzanie środowiskiem i projekty informacyjne.
  • Wnioski dotyczące projektów zintegrowanych również podlegają dwuetapowemu procesowi.

Więcej informacji na temat składania wniosków w ramach programu LIFE 2020 można znaleźć na stronie z zaproszeniami do składania wniosków.

Informacje i porady

Weź udział w wirtualnym Dniu Informacyjnym LIFE w dniu 30 kwietnia 2020 r.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY