Nabór wniosków do Programu Inwestycji Strategicznych
2 lipca br. o godz. 9.00 ruszył nabór wniosków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, który obsługuje Bank Gospodarstwa Krajowego.
FINANSE
money5.jpg
fot. Pixabay

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. 

Na stronie BGK samorządy znajdą m.in.: ogłoszenie o naborze (trwa od 2 do 30 lipca), instrukcję składania wniosku o aplikację (przy pomocy której można ubiegać się o dofinansowanie) oraz odpowiedzi na mogące pojawić się pytania (np. czy JST/związki JST mogą złożyć więcej niż jeden wniosek o dofinansowanie?).

Dofinansowanie z Programu przeznacza się na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań inwestycyjnych w ramach obszarów pogrupowanych od najbardziej do najmniej priorytetowych. Wymienione są cztery bloki priorytetów. W pierwszym z nich znalazły się: budowa lub modernizacja infrastruktury drogowej, budowa lub modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, w tym oczyszczalni, budowa lub modernizacja źródeł ciepła sieciowego zeroemisyjnego, budowa lub modernizacja indywidualnych źródeł ciepła zeroemisyjnego, budowa lub modernizacja infrastruktury gospodarki odpadami, w tym spalarnie, przetwarzanie biologiczne, segregacja, odnawialne źródła energii.

Jednostki samorządu terytorialnego oraz związki JST mogą ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie realizowanych inwestycji. Wysokość dofinansowania zależy od obszaru priorytetowego inwestycji. Jeśli inwestycje dotyczą pierwszego priorytetu może to być nawet 95 proc. wartości inwestycji przy 5 proc. wkładu własnego (wnioski w drugim priorytecie mogą liczyć na 90 proc dofinansowania, w trzecim na 85 proc i w czwartym na 80 proc.)

Bank Gospodarstwa Krajowego przyjmuje wnioski o dofinansowanie, a po zakończeniu naboru przekaże zbiorczy raport do komisji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komisja ta przygotuje rekomendację, na podstawie której Prezes Rady Ministrów zdecyduje o przyznaniu dofinansowania. Informację o przyznaniu dofinansowania samorząd otrzyma w aplikacji, za pośrednictwem której złożył wniosek.

Program będzie się odbywał poprzez wystawianie promes przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Aby JST mogła uruchomić przetarg, otrzyma od Banku Gospodarstwa Krajowego wstępną promesę, a po zakończeniu przetargu promesę inwestycyjną. Promesa inwestycyjna jest równoznaczna z przyrzeczeniem zapłaty kwoty, na którą opiewa.

W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała 12 miesięcy lub krócej, Bank Gospodarstwa Krajowego wypłaci środki z programu po zakończeniu realizacji inwestycji. W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy, samorząd otrzyma środki w 2-3 transzach, zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji (po zrealizowaniu kolejnych jej etapów).

W aktualnym naborze każda jednostka może złożyć trzy wnioski o dofinansowanie, przy czym jeden wniosek bez limitu wartości inwestycji, drugi wniosek na inwestycję, której wartość nie przekracza 30 mln zł, a trzeci - na inwestycję, której wartość nie przekracza 5 mln zł.

Prezentacja BGK - Prezentacja_Polski_Lad.pdf (bgk.pl)

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY