Lublin – Festiwale w Europejskiej Stolicy Młodzieży
Lubelskie festiwale plenerowe charakteryzuje niepowtarzalna atmosfera i energia. Tegoroczne festiwale organizowane są w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży. Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce otrzymał ten tytuł.
Kultura Z naszych miast
Lublin-festiwale.jpg
fot. lublin.eu

Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce, został Europejską Stolicą Młodzieży. Międzynarodowe jury uznało, że to właśnie Lublin będzie miał okazję zaprezentować Europie wartości ważne dla młodych, pokazać ich aktywności i skierować uwagę w swoich działaniach na młodzież. Tytuł ESM przyznawany jest przez Europejskie Forum Młodzieży na okres jednego roku. Jego celem jest wzmocnienie pozycji młodych ludzi, zwiększenie ich uczestnictwa w podejmowaniu decyzji w mieście oraz budowanie ich tożsamości europejskiej, ale też wspieranie zaangażowania mieszkańców miasta energią i aktywnością młodych osób. To również promocja młodej, szeroko pojętej kultury i aktywności młodzieży na wielu płaszczyznach. To oznacza, że w tym roku również festiwale organizowane przez Warsztaty Kultury odbędą się pod sztandarem młodych.

- Co roku, w organizacji każdego z największych festiwali w Lublinie pomaga nam około setka młodych, aktywnych wolontariuszy. Od lat wspieramy początkujących artystów i menadżerów kultury, którzy mają szansę sprawdzić swoje umiejętności podczas Nocy Kultury eksperymentując z instalacjami artystycznymi w przestrzeni publicznej. Mając na uwadze zdobycie przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży, zależy nam aby w tym roku szczególnie młodzi ludzie stali się katalizatorem działań kulturalnych. Festiwale Warsztatów Kultury będą do tego świetną okazją – mówi Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury.

Najbardziej kulturalna noc w roku – Noc Kultury - odbędzie się na przełomie 3 i 4 czerwca, a na Wschód Kultury – Inne Brzemienia będzie można się wybrać w dniach 6–9 lipca. Carnaval Sztukmistrzów opanuje miasto 27–30 lipca, a Re:tradcyja – Jarmark Jagielloński odbędzie się w dniach 18–20 sierpnia.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY