Krajowy Plan Odbudowy z negatywną opinią zespołu Komisji Wspólnej
Negatywną opinię do projektu KPO wydał roboczy zespół Komisji Wspólnej. Zaznaczył, że po spełnieniu określonych warunków Komisja, która zbiera się 12 kwietnia, może zmienić opinię na pozytywną.
display_kpo1.jpg

Przedstawiciele strony samorządowej oczekiwali nowej, ostatecznej wersji projektu Krajowego Planu Odbudowy, którą mogliby zaopiniować. Wersja ta powinna uwzględniać przyjęte przez rząd uwagi, przesłane do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w dokumencie 31 marca br. Jako że dotąd nie ma tej wersji, z początku przedstawiciel Związku Miast Polskich zaproponował, by w ogóle nie opiniować nieaktualnego już projektu.

- Krajowy Plan Odbudowy to jeden z najpoważniejszych dokumentów w naszej historii. Jak mówił wczoraj premier Mateusz Morawiecki, część z naszych postulatów jest uwzględnionych, niemniej jednak chcielibyśmy to zobaczyć na piśmie - przekonywał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Również prowadzący obrady prezydent Katowic Marcin Krupa przekonywał, że to samorządy będą głównymi realizatorami KPO, dlatego chcą i potrzebują wiedzieć, jak będą wyglądały ostateczne zapisy planu.

Jednak wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Waldemar Buda wyjaśniał, że nowego projektu nadal nie ma, jako że wciąż trwają intensywne prace i uzgodnienia z Komisją Europejską. Zapewnił, że obietnice złożone przez premiera Mateusza Morawieckiego na spotkaniu 7 kwietnia zostaną wprowadzone do KPO. Dotyczyły one m.in. uwzględnienia przedstawicieli samorządów w Komitecie Monitorującym KPO czy znaczącego przesunięcia środków na tzw. transport zeroemisyjny, w tym szynowy.

Negatywnie, ale z możliwością zmiany

Po dyskusji Zespół ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska zdecydował, że wyda opinię negatywną do projektu KPO, która jednak może zostać zmieniona 12 kwietnia przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu, jeśli projektodawcy spełnią następujące warunki, zaproponowane przez przedstawiciela ZMP: 

  • rząd przedstawi podstawowe informacje dotyczące udziału przedstawicieli samorządu terytorialnego w monitorowaniu i wdrażaniu KPO (co ma się znaleźć w tzw. ustawie wdrożeniowej);
  • przekaże na piśmie informacje dotyczące zmian w KPO, o których mówił premier M. Morawiecki podczas spotkania 7 kwietnia ze stroną samorządową;
  • wskaże, jak filar spójności społecznej i terytorialnej jest zawarty i realizowany w różnych częściach KPO;
  • przedstawi analizę skuteczności interwencji.

Wiceminister Buda zadeklarował, że wszystkie uwagi, które zostały uwzględnione w przesłanym 31 marca br., 200-stronicowym zestawieniu uwag, a także zapowiedzi Premiera znajdą się w nowej wersji projektu KPO. Zapewnił też, że przedstawi pisemnie dodatkowe informacje, które pojawiły się od przesłania odpowiedzi na uwagi 31 marca br. do posiedzenia zespołu 8 kwietnia br. W kwestii projektu tzw. ustawy wdrażającej, którą chcą zobaczyć samorządowcy, przekonywał, że oczywiste jest jego przesłanie do opiniowania przez Komisję Wspólną, jednak po zakończeniu prac nad KPO (tj. za około 1-4 miesiące).

hh


POZOSTAŁE ARTYKUŁY