Sto lat temu do Kościerzyny przybyła niosąca wolność armia generała Hallera. Po 148. latach pruskiego zaboru miasto wróciło do Polski. Kościerzacy tłumnie uczcili rocznicę tamtych wydarzeń.

26 stycznia 2020 roku w Kościerzynie odbyły się uroczyste obchody setnej rocznicy powrotu Kościerzyny do Ojczyzny po 148. latach pruskiego zaboru. Sto lat temu, 31 stycznia do Kościerzyny przybyła niosąca wolność armia generała Hallera. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin. Po mszy, ulicami 31 Stycznia, 8 Marca, Rondem Marszałka Piłsudskiego, Długą, prosto na kościerski Rynek wjechał II Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich w towarzystwie Orkiestry Wojska Polskiego, Kompanii Wojska Polskiego oraz pocztów sztandarowych.

Tłumnie zgromadzeni kościerzacy wspólnie odśpiewali Hymn Państwowy, po czym przystąpiono do przemówień oraz podziękowań, podczas których między innymi został odczytany list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął patronatem kościerskie uroczystości. Ważnym punktem programu było wręczenie pamiątkowych medali przez Burmistrza i Przewodniczącą Rady Miasta Kościerzyny, wybitych specjalnie na tę okazję. Zarząd Związku Piłsudczyków RP również odznaczył osoby, które dbają o upamiętnienie tradycji. Odsłonięto tablicę na fasadzie ratusza, upamiętniającą 100. rocznicę powrotu Kościerzyny do Ojczyzny. Tradycyjnie odbyły się pokazy szwoleżerów oraz jedenasty już Mini Rajd Kaszubski. Bogaty program dnia zwieńczył Koncert Niepodległościowy Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, który odbył się w Sali im. Lubomira Szopińskiego.