Kolejne miasta przystępują do ZMP
Kolejne trzy nowe miasta przystąpiły do Związku Miast Polskich. Mrągowo, Przasnysz i Skarszewy zostały przyjęte w poczet członków ZMP przez Zarząd Związku 5 marca br. na posiedzeniu we Wrocławiu.
330.jpg

Mrągowo

Administracyjnie Mrągowo należy do województwa warmińsko-mazurskiego. W mieście mieszka ok. 22 tysięcy mieszkańców. W mieście krzyżują się drogi prowadzące do Olsztyna, Szczytna, Augustowa, Kętrzyna i Giżycka.

Leży na Pojezierzu Mrągowskim, które jest częścią Pojezierza Mazurskiego. Całe pojezierze charakteryzuje się ciągami jezior połączonych szeregowo rzekami i ułożonych w rynnach zorientowanych południowo, odległych od siebie o kilka kilometrów. Teren, na którym znajduje się miasto został ukształtowany w czasie ostatniej fazy zlodowacenia. Znajdują się tutaj liczne wzgórza morenowe oraz głębokie rynny jeziorne. Na terenie Mrągowa znajdują się trzy wielkie jeziora: jezioro Czos (dzieli się na dwie odnogi oddzielone od siebie Górą Czterech Wiatrów), jezioro Sutapie Małe i jezioro Sołtysko w Mrągowie (jezioro nie jest głębokie, jego maksymalna głębokość wynosi 5 m). Warto również wspomnieć o malowniczym jeziorze Juno położonym na północ od Mrągowa, które łączy się z jeziorem Czos oraz jeziorem Kiersztanowskim.

Głównymi dziedzinami gospodarki w mieście są przemysł spożywczy (mleczarski), drzewny (meblarstwo) i odzieżowy. Najważniejszą rolą Mrągowa jest obsługa handlowo-usługowa miasta i powiatu, a największym rynkiem pracy są handel i usługi oraz administracja. Istotną rolę w gospodarce miasta odgrywa obsługa ruchu turystycznego.

Cyklicznymi wydarzeniami kulturalnymi odbywającymi się w Mrągowie są Mazurska Noc Kabaretowa, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Country, zwany popularnie Piknikiem Country, Disco pod Żaglami, Tydzień Ewangelizacyjny oraz Festiwal Kultury Kresowej, organizowany z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. W czerwcu odbywają się Mrągowskie Dni Kultury. 

Przasnysz

Przasnysz to liczące ponad 17 tysięcy mieszkańców miasto położone na północnym Mazowszu nad rzeką Węgierką. Oddalone o 106 km od Warszawy, 22 km od Ciechanowa i 56 km od Ostrołęki jest miastem, przez które biegnie szlak na pojezierze mazurskie.

Jest jednym z najstarszych miast w województwie mazowieckim, prawa miejskie uzyskał w 1427 roku, szczyci się bogatą i ciekawą historią. Pomimo burzliwych dziejów: wojen i klęsk żywiołowych, można tu podziwiać dobrze zachowane obiekty, które wpisano do rejestru zabytków.

Przasnysz położony jest na terenie „Zielonych Płuc Polski", otaczają go piękne tereny sprzyjające wypoczynkowi i rekreacji. Jest bazą wypadową dla wszystkich aktywnych, szukających sposobu na rodzinne spędzenie czasu. Niecodziennych wrażeń z pewnością dostarczą skoki spadochronowe, loty widokowe szybowcem i samolotem, z których można skorzystać na lotnisku Aeroklubu Północnego Mazowsza pod Przasnyszem. Warto wybrać się także na piesze i rowerowe wycieczki wśród malowniczych lasów i pól. 

Samorząd Przasnysza realizuje obecnie ważne projekty infrastrukturalne, które przyczynią się do wzrostu przedsiębiorczości mieszkańców, ochrony dziedzictwa kulturowego, rozwinięcia elektronicznej administracji i lokalizacji nowych inwestycji. Miasto dąży również do dalszej poprawy jakości życia mieszkańców poprzez realizację przedsięwzięć na rzecz integracji społecznej i podniesienia kwalifikacji mieszkańców.

Skarszewy

Głównym walorem turystycznym tego miasteczka jest dawny układ architektoniczny oraz specyficzna atmosfera małego miasta. Do dziś czytelne są średniowieczne założenia grodu obronnego, położonego na wzgórzu, wokół którego meandruje Wietcisa. Zachowane są też obwarowania miejskie wraz z pozostałościami joannickiego zamku oraz kilkunastoma, głównie XIX-wiecznymi budowlami. Obiektami, które warto w Skarszewach zobaczyć są: zamek, oba kościoły, system obwarowań oraz kościółek wybudowany w 24h.

Miejsko-wiejska gmina Skarszewy jest jedną z najpiękniejszych na Kociewiu. Tereny okalające miasto Skarszewy są przykładem malowniczego krajobrazu morenowego. 

Gmina leży pośród lasów bogatych w grzyby, rzek (Wietcisa i Wierzyca) i jezior. Posiada interesującą historię, która sięga początków drugiego tysiąclecia. Południową granicę miasta do dnia dzisiejszego wyznaczają średniowieczne mury obronne, a od północy i zachodu obiega nurt rzeki Wietcisy. 

Skarszewy są jedynym miastem na Pomorzu Gdańskim, które swoją lokację zawdzięcza joannitom. Nadano ją na prawie chełmińskim w 1320 roku. W roku 1341 komtur Joannitów ze Skarszew (Schoneck) Adolf Schwalenberk odnowił prawa miejskie mieszczan, w akcie tym znalazł się między innymi zapis: ... i tak więc daliśmy i dajemy naszemu miastu Skarszewy (Schoneck) dziesięć łanów i sto, które oni wcześniej posiadali od dwudziestu jeden lat na prawach chełmińskich... Z tego właśnie aktu dowiadujemy się o roku 1320.

Głównym walorem turystycznym tego miasteczka jest dawny układ architektoniczny oraz specyficzna atmosfera małego miasta. Do dziś czytelne są średniowieczne założenia grodu obronnego, położonego na wzgórzu, wokół którego meandruje Wietcisa. Zachowane są też obwarowania miejskie wraz z pozostałościami joannickiego zamku oraz kilkunastoma, głównie XIX-wiecznymi budowlami. Obiektami, które warto w Skarszewach zobaczyć są: zamek, oba kościoły, system obwarowań oraz kościółek wybudowany w 24h.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY