Informacje z MFiPR
Zachęcamy do zapoznania się z materiałem informacyjnym na temat działań Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej dotyczących walki ze skutkami koronawirusa w ramach Polityki Spójności 2014-2020
logo-ue.jpg

W załączeniu prezentujemy Informacje na temat: postępów w realizacji
programów operacyjnych Polityki Spójności UE 2014-2020 oraz działań MFiPR dotyczących walki ze skutkami koronawirusa w ramach Polityki Spójności 2014-2020.

Wynika z nich m.in., że - jeśli chodzi o realizację programów operacyjnych
Polityki Spójności UE 2014-2020 - do Polski trafiło 30,7 mld EUR, co stanowi ok. 40% alokacji dla Polski (miejsce 6 na 28 państw członkowskich). Kwota przekazana przez KE do Polski stanowi 27% wszystkich wypłaconych dotychczas państwom członkowskim środków.

MFiPR przedstawia też zmiany w programach operacyjnych Polityki Spójności na lata 2014-2020, które ustaliło z KE w związku z łagodzeniem skutków epidemii COVID-19. 

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jako instytucja zarządzająca Programem
Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko (IZ POIiŚ) podjęło natychmiastowe działania
mające na celu przekazanie środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
dla systemu ochrony zdrowia z puli środków niezakontraktowanych (550 mln PLN). We
współpracy z Ministerstwem Zdrowia wypracowano koncepcję ich wydatkowania poprzez wskazanie obszarów koniecznych i pilnych inwestycji wzmacniających system ochrony zdrowia w walce z rozprzestrzenianiem się COVID-19.

MFiPR wprowadziło zmiany dotyczące rozszerzenia funduszu gwarancyjnego (oferującego gwarancje do 80% wartości kredytów dla MSP udzielanych przez banki komercyjne i spółdzielcze). Dotychczas gwarancjami mogły być objęte kredyty inwestycyjne. Dzięki wprowadzonym zmianom możliwe jest gwarantowanie również kredytów obrotowych, w tym na rachunku bieżącym. Większość banków, które współpracują z BGK we wdrażaniu instrumentu, oferuje już kredyty obrotowe z gwarancją POIR. Uruchomiony został nowy instrument finansowy - fundusz pożyczkowy o wartości co najmniej 400 milionów złotych.

Ze środków EFS (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój - PO WER) oraz regionalnych programów operacyjnych) finansowane są działania tarczy  antykryzysowej, Przedsiębiorcy, przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi niezatrudniający pracowników, ale także podmioty ekonomii społecznej mogą otrzymać dofinansowanie na pokrycie części wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych, zarówno na umowę o pracę, jaki i umowy cywilno-prawne. Wsparcie przyznawane jest na okres nie dłuższy niż 3 miesiące i jest wypłacane co miesiąc, ustawa daje możliwość wydłużenia tego wsparcia. Na ww. cel przewidziano kwotę ponad 2,6 mld PLN.

Działania już podjęte przez IZ PO Polska Cyfrowa dotyczą przeznaczenia 400 mln PLN na pożyczki szerokopasmowe (IF) udzielane na preferencyjnych warunkach dla
przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Poza tym w POPC wdrażane są projekty: zdalna
szkoła i rozszerzony zakres o łącznej wartości 307 mln PLN, w tym UE 260 mln PLN.
„Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” jest wdrażana w formie projektu grantowego o wartości ponad 187 mln PLN, w tym UE ok. 158,5 mln PLN. Projekt skierowany jest do JST na 100% dofinansowania zakupu sprzętu komputerowego (np. laptopy, tablety) oraz mobilnego dostępu do internetu dla szkół. Sprzęt będzie użyczony uczniom i nauczycielom, którzy wymagają wsparcia w zakresie realizacji edukacji zdalnej. Według stanu na 29.04.2020 r. do dofinansowania zostało wybranych 2709 wniosków grantowych na 2790 jednostek samorządu terytorialnego uprawnionych do złożenia wniosku (97%). Łączna wysokość grantów wynikająca z wybranych wniosków do dofinansowania to prawie 180 mln PLN.

Więcej w załączonym materiale.

Załączniki:
Materiał informacyjny z MFiPR na temat Polityki Spójności


POZOSTAŁE ARTYKUŁY