Mijają 2 lata od tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Gdańsk zaprasza m.in. do odwiedzenia grobu prezydenta i udziału w warsztatach o dobrym słowie dla dorosłych i rodziców nastolatków.

W tym roku – z powodu pandemii – wydarzenia upamiętniające nieżyjącego prezydenta będą skromniejsze i odbywać się będą online na stronie www.gdansk.pl. Także kolejny, 29. już Finał WOŚP przesunięty został na 31 stycznia 2021 roku.

Dorobek życia i śmierć prezydenta Pawła Adamowicza to ważne karty współczesnej historii Gdańska, godne pamięci – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Teraz z racji pandemii, ta pamięć będzie mogła przybrać jedynie indywidualny wymiar. I do tego zachęcam, zarówno tych, którzy przeżyli tę śmierć, cenili tę prezydenturę, jak i tych, którzy myślą krytycznie o czasach rządów Pawła Adamowicza - oddajmy w czasie tej rocznicy nasze myśli twórczym rozważaniom. Może wyznaczymy sobie zadanie? Ta śmierć dopomina się bowiem odpowiedzi na wiele pytań: Co to znaczy być gdańszczaninem? Co chciałbym zmienić na swojej ulicy? Czy zapobiegam złu, którego jestem świadkiem? Jak angażuję swój wolny czas? Dobrze będzie, gdy rocznice śmierci prezydenta nie staną się jedynie czasem wzruszeń, ale co roku zmieniać będą w nas coś na lepsze.

Prezydent Paweł Adamowicz został zaatakowany 13 stycznia 2019 roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdański jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam! – tak brzmiały jego ostatnie słowa.

Program wydarzeń

13 stycznia (środa), obok Katowni, ok. godz. 19.45

W miejscu, gdzie dwa lata temu doszło do ataku na prezydenta, a w pierwszą rocznicę zamachu wmurowano tablicę pamiątkową, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz bliscy zmarłego – wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz.
Ulica Długa rozbłyśnie iluminacją, symbolicznie łączącą miejsce ataku na prezydenta z miejscem pochówku. Z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewać będzie utwór „The Sound of Silence”, na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta. Zagra miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.
Tego dnia będzie można w ciszy nawiedzać grób prezydenta.
Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie gdansk.pl. Można w nim uczestniczyć, ale z zachowaniem wymogów sanitarnych wynikających z pandemii.