Prezydenci i burmistrzowie małych i średnich miast zebrani w Wałbrzychu zachęcają do udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego i pokazania , że Europa także składa się z Małych Ojczyzn.

Ponad 250 samorządowców zebranych 24 kwietnia w Wałbrzychu na Kongresie Małych i Średnich Miast przyjęło Deklarację Wałbrzyską. Wzywają w niej do udziału w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego przypominając, że polskie miasta, gminy i regiony korzystają z instrumentów polityki spójności, której przyszłość w nadchodzących latach nie jest zagwarantowana.

- W wyborach samorządowych w październiku 2018 roku udowodniliśmy, że nam, Polakom, zależy na naszych Małych Ojczyznach. Świadczy o tym najwyższa po 4 czerwca 1989 roku frekwencja wyborcza. W tym roku czekają nas jeszcze dwukrotne wybory, nie mniej ważne - czytamy w Deklaracji Wałbrzyskiej. Samorządowcy przypominają w dokumencie, że wybory do Parlamentu Europejskiego od 15 lat cieszą się one najmniejszą popularnością, a przecież to dzięki przystąpieniu do Unii Europejskiej Polacy korzystają ze swobody podróżowania, wyboru miejsca pracy, nauki i wypoczynku. Beneficjentami unijnej polityki rolnej są polscy rolnicy.

- Polskie miasta, gminy i regiony korzystają z instrumentów polityki spójności, której przyszłość w nadchodzących latach nie jest zagwarantowana. Dlatego pokażmy - poprzez udział w majowych wyborach - że Europa także składa się z Małych Ojczyzn, a nasi przedstawiciele w Parlamencie Europejskim mają tak samo silny mandat, jak duże jest wciąż poparcie Polaków dla członkostwa Polski w Unii.

Pełny tekst Deklaracji w załączeniu