5 maja o godz. 13:00 odbędzie się debata online towarzysząca premierze publikacji „Siła sąsiedztwa i lokalności dla budowy lepszej Polski”.

Dyskusja będzie transmitowana na żywo na kanale YouTube oraz na Facebooku Kongresu Obywatelskiego.

Dlaczego mieszkańcy miast tęsknią za lokalnością? Czy sąsiedztwo i lokalność mogą być dziś ochroną przed skutkami niepewności i chaosu współczesnego świata? Jak budować sąsiedztwo i lokalność w skali wielkiego miasta? Dlaczego włodarzom miast powinno zależeć na rozkwicie silnych miejskich, sąsiedzkich czy nawet podwórkowych wspólnot? Jak sprawić, aby były to wspólnoty „za”, a nie wspólnoty sprzeciwu? To tylko niektóre z pytań, które pojawią się w dyskusji.

W gronie panelistów znaleźli się prezydenci polskich miast: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, dr Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi oraz Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezeska Zarządu spółki biurowej Skanska. Moderatorem dyskusji będzie Wojciech Kłosowski, niezależny ekspert samorządowy.

Debata zapowiada premierę najnowszego numeru Pomorskiego Thinklettera poświęconego tematyce sąsiedztwa i lokalności, który ukaże się tego samego dnia. Wśród ponad 40 autorów, w publikacji znaleźli się m.in. prof. Jerzy Bralczyk, urbaniści, architekci, prezydenci Gdańska, Gdyni, Łodzi oraz Wrocławia, a także eksperci – teoretycy i praktycy wielu różnych dziedzin.

Publikacja będzie dostępna do bezpłatnego pobrania na stronie: www.kongresobywatelski.pl/pomorski-thinkletter

Partnerzy: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, miasto Gdańsk, Pomorski Fundusz Rozwoju, Maritex
Partnerzy wydania: miasto Gdynia, Skanska, Orange
Patroni: Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, Związek Miast Polskich, Stowarzyszenie Kongres Ruchów Miejskich, Towarzystwo Urbanistów Polskich

***

Pomorski Thinkletter to nowy jakościowo hub komunikacyjny wokół wyzwań rozwojowych Pomorza i Polski zainicjowany oraz wydawany przez Instytut Badań nad Gospodarką. Pomorski Thinkletter to przestrzeń skupiającą przedstawicieli różnych sektorów i branż – zarówno osoby zaangażowane społecznie, jak i sektor nauki, biznesu czy administracji. To agora wielostronnej dyskusji, wymiany doświadczeń oraz uspójniania perspektyw.

Dotychczas opublikowane wydania:

  • 1/2020 Pomorskie miasta wobec pandemii i wyzwań klimatycznych
  • 2/2020 Stawka i oblicza cyfryzacji
  • 3/2020 Siła lokalności dla budowy Europejskiego Zielonego Ładu

Wszystkie wydania w wygodnym formacie PDF można pobrać na stronie www.kongresobywatelski.pl

Kongresy Obywatelskie odbywają się od 2005 roku, w 15. edycjach tego wydarzenia wzięło dotychczas udział ponad 14 000 uczestników ze wszystkich regionów Polski (rokrocznie są to przedstawiciele od 110 do 150 miejscowości) oraz ponad 1000 panelistów.

Kongres jest właściwie jedynym miejscem w Polsce, gdzie spotykają się i dyskutują osoby o zróżnicowanych poglądach ideowo-politycznych, przedstawiciele różnych środowisk, branż, pokoleń i miejscowości. Gdzie obok siebie zasiadają przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, reprezentanci świata biznesu i nauki oraz lokalni społecznicy i aktywiści.

Biuro Kongresu Obywatelskiego - Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową
ul. Do Studzienki 63, 80-227 Gdańsk
tel. (48) 58 524-49-00
e-mail: kongres@ibngr.pl
www.kongresobywatelski.pl