Czarny dzień dla polskiej edukacji
Sejm odrzucił w środę uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy prawo oświatowe – tzw. Lex Czarnek – projektu zwiększającego władzę kuratorów. To oznacza, że trafi ona teraz do Prezydenta.
Legislacja Oświata
ZMP_POST_1.png

W ubiegłym tygodniu Senat odrzucił w całości nowelizację ustawy Prawo oświatowe, tzw. lex Czarnek. Przestrzegają przed nią organizacje samorządowe, nauczyciele i dyrektorzy, organizacje zrzeszające rodziców i wreszcie środowisko naukowe.

Głosowanie w tej sprawie niespodziewanie trafiło na środowe obrady Sejmu.

Za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 233 posłów, 220 było przeciw, a dwóch posłów wstrzymało się od głosu. Wspólnie z PiS głosowało trzech posłów Pawła Kukiza, Andrzej Sośnierz z koła Polskie Sprawy oraz posłowie niezrzeszeni: Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza. Przeciw głosowali posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej - PSL, Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia i PPS.

Ustawa trafi teraz do prezydenta.
- Apelujemy do Prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy. Polska szkoła potrzebuje spokoju, uczniowie i uczennice – wsparcia. Wszyscy potrzebujemy systemu edukacji, który stwarza równe szans – napisała na FB Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

ZMP wciąż jeszcze zachęca miasta do włączenia się w działania przeciwko „Lex Czarnek”. Mobilizacja naszego środowiska jest ważna, ponieważ PiS po raz kolejny pogrąża oświatę samorządową.

Zachęcamy samorządowców do wyrażania sprzeciwu wobec „Lex Czarnek” poprzez podpisanie petycji. Chcemy, aby naszą petycję podpisała jak największa liczba osób. Teraz, gdy ustawa decyzją Sejmu zostanie skierowana do Prezydenta RP, chcemy tę petycję razem ze wszystkimi podpisami złożyć na ręce Andrzeja Dudy wraz z listem organizacji samorządowych z prośbą o skorzystanie z jego uprawnień dotyczących niepodpisania ustawy lub skierowania do Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej informacji 


POZOSTAŁE ARTYKUŁY