Charków będzie kolejnym miastem partnerskim Lublina. Rada Miasta Lublin podjęła uchwałę w sprawie zawarcia umowy partnerskiej pomiędzy Lublinem a ukraińskim Charkowem. To drugie co do wielkości miasto Ukrainy.

Charków, jako miasto zaprzyjaźnione Lublina, mocno popierał naszą kandydaturę do tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Teraz jego mieszkańcy cierpią, na miasto spadają bomby i rakiety rosyjskich najeźdźców. W symbolicznym geście wsparcia chcieliśmy podnieść status naszej współpracy do partnerstwa miast. Dzięki przyjętej dzisiaj przez Radę Miasta uchwale, stał się on ósmym ukraińskim miastem partnerskim Lublina. Głęboko wierzę, że w przyszłym roku młodzież z Charkowa, jak i z pozostałych obszarów Ukrainy, będzie uczestniczyć w wydarzeniach ESM w naszym mieście - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Od 2017 Charków jest miastem zaprzyjaźnionym Lublina. Podpisanie listu intencyjnego było poprzedzone wieloletnią współpracą. Delegacje Charkowa rokrocznie uczestniczą w kolejnych edycjach Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej. Przedstawiciele obu miast biorą udział we wspólnych projektach, m.in. w programie kształcenia samorządowców ukraińskich pod nazwą „Szkoła Merów” czy projekcie „Profesjonalne kadry w samorządzie lokalnym – budowanie kompetentnych zespołów administracji publicznej w zakresie wsparcia reformy samorządowej w Ukrainie”. W 2019 roku w Charkowie odbyła się międzynarodowa konferencja „Droga do Nagrody Europy: wyzwania i perspektywy” z udziałem Lublina, podczas której wymieniano doświadczenia na temat starań o uzyskanie Nagrody Europy (Charków otrzymał tę nagrodę w 2010 r., a Lublin w 2019 r.). Ponadto Charków aktywnie wspierał Lublin w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.