Rok 2021 będzie w Bydgoszczy obchodzony pod znakiem 40. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku. Inicjatywy społeczne, kulturalne, naukowe i edukacyjne będą miały jeden historyczny charakter.

Decyzję o ustanowieniu roku 2021 Rokiem Bydgoskiego Marca’81 podjęli radni na listopadowej sesji Rady Miasta.

W 2021 roku przypada czterdziesta rocznica wydarzeń Bydgoskiego Marca `81 – siłowego usunięcia oraz pobicia działaczy związkowych podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w dniu 19 marca 1981 roku w Bydgoszczy. Wydarzenie to, wraz z wcześniejszym kryzysem związanym z odmową zarejestrowania rolniczej „Solidarności”, sprowokowało masowe protesty. Brutalna akcja odbiła się echem w całej Polsce.

Ustanawiając Rok Bydgoskiego Marca `81 Rada Miasta Bydgoszczy pragnie w szczególny sposób upamiętnić tamte chwile oraz uczestników Marca, którzy w niełatwych czasach zdecydowali się podjąć walkę o wolność, samorządność, niezależność i demokrację. Wydarzenia stały się częścią drogi do wolności i są symbolem walki o wolną Polskę.

Ustanowienie Roku Bydgoskiego Marca `81 nada wielu inicjatywom społecznym, kulturalnym, naukowym i edukacyjnym spójny charakter. Pozwoli także na zachowanie pamięci o przełomowych wydarzeniach sprzed czterdziestu lat i ich bohaterach. Wpłynie też na budowanie historycznej świadomości mieszkańców Bydgoszczy.