Bydgoszcz - Program równego traktowania
Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła Program działań na rzecz równego traktowania dla miasta Bydgoszczy na lata 2023-2028. Trzy główne cele działania to wynik diagnozy sytuacji grup narażonych na dyskryminację i wykluczenie.
Bydgoszcz-Rowne_traktowanie.jpg
fot. bydgoszcz.pl

W prace nad dokumentem zaangażowanych było kilkadziesiąt osób. W zespole opracowującym program znaleźli się przedstawicieli Bydgoskiej Rady ds. Równego Traktowania, organizacji pozarządowych, związków wyznaniowych oraz Miasta Bydgoszczy.

Opracowanie programu poprzedziła diagnoza sytuacji grup narażonych na dyskryminację i wykluczenie. Dokument w 2021 roku stworzyły dr Anna Strzałkowska i dr Marta Abramowicz. Pracę nad diagnozą prowadziło sześć zespołów eksperckich. Każdy z nich skupiał się na innej grupie narażonej na wykluczenie. Grupy podzielono ze względu na:
1. religię, wyznanie i światopogląd
2. pochodzenie etniczne i narodowość;
3. płeć;
4. wiek;
5. stan zdrowia i niepełnosprawność;
6. orientację seksualną i tożsamość płciową
Diagnoza pozwoliła wyznaczyć ogólne kierunki działań, które stały się podstawą założeń programu.

Wyznaczono trzy cele operacyjne: zwiększanie wrażliwości osób pracujących w strukturach miejskich na kwestie związane z równym traktowaniem, niedyskryminacją, prawami człowieka oraz stosowaniem przez nie tych zasad w praktyce, zapewnienie dostępu do wsparcia dla osób i grup narażonych na dyskryminację, oraz działania na rzecz wzrostu świadomości i wiedzy w zakresie prac człowieka i równego traktowania – mówiła podczas sesji Rady Miasta Bydgoszczy Dorota Glaza, dyrektorka Biura Aktywności Społecznej.

Główny program działań na rzecz równego traktowania dla miasta Bydgoszczy brzmi:

Bydgoszcz jako miasto, w którym prawa człowieka i zasady równego traktowania są realizowane wobec wszystkich osób mieszkających na jego terenie.

Program był konsultowany z mieszkankami i mieszkańcami Bydgoszczy w okresie od 10 do 31 maja 2023 roku. Bydgoszczanie mogli składać uwagi poprzez kartę konsultacyjną lub w czasie spotkań z udziałem ekspertów w dziedzinie równego traktowania. W konsultacjach wzięło udział 130 osób, 119 zgłosiło uwagi do projektu programu.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY