Briefing prasowy w Senacie
Podczas briefingu prasowego 13 marca przed spotkaniem „Ludzie samorządu w 34. rocznicę uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym” m.in. zainaugurowano kampanię profrekwencyjną ZMP i UMP „Co byś zrobił/a na swoim miejscu. Zdecyduj 7 kwietnia”.
53584065387_bba2fbea1d_c.jpg
fot. Arch. Senat RP

Dobrą okazją do jej ogłoszenia jest 34. rocznica przyjęcia przez parlament ustawy o samorządzie terytorialnym i zorganizowane 13 marca br. spotkanie w Senacie w gronie kilkudziesięciu osób, które pełnią funkcje wykonawcze w gminach od ośmiu kadencji. To właśnie w tej Izbie powstały kluczowe dla społeczności miast i gmin ustawy. Warto przypomnieć po raz kolejny, że w powszechnej opinii reforma samorządowa, w wyniku której Polacy odzyskali wpływ na bieg spraw lokalnych i regionalnych, była najbardziej udana ze wszystkich podjętych przemian systemowych.

ZMP i UMP od lat włączają się w nurt działań zwiększających frekwencję w wyborach i uczestniczenia obywateli w życiu publicznym. Przykładem była kampania profrekwencyjna środowiska samorządowego „Nie śpij, bo Cię przegłosują” zorganizowana przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku. Przypominamy, że 15 października do urn wyborczych poszło aż 74,38 proc. społeczeństwa. Aktualna propozycja ma pomóc miastom w budowaniu wspólnej przestrzeni dialogu i zmian, gdzie każdy głos kształtuje oblicze naszych małych ojczyzn.

„Samorząd terytorialny stoi zwykle w cieniu krajowej polityki i partyjnych sporów, które przyciągają uwagę mediów. A to właśnie ta część administracji naszego państwa ma fundamentalny wpływ na jakość życia obywateli. Decyzje władz samorządowych przekładają się praktycznie bezpośrednio na życie Polek i Polaków. Z badań wynika, że mieszkańcy polskich miast i wsi oceniają samorządowców zdecydowanie lepiej niż polityków krajowych oraz są świadomi tego, jak wiele zależy od samorządu. Mimo tego frekwencja w wyborach samorządowych jest zazwyczaj niższa niż w pozostałych powszechnych głosowaniach. Związek Miast Polskich inicjuje więc kampanię profrekwencyjną, którą chcemy zachęcić i przekonać mieszkańców do udziału w kwietniowych wyborach samorządowych” – tłumaczył Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP podczas briefingu. Według CBOS, w 2023 roku, 67 proc. mieszkańców pozytywnie oceniło działania samorządów lokalnych. Uważamy równocześnie, że nasz wpływ na sprawy lokalne jest większy niż na sprawy kraju.

Samorządowa kampania profrekwencyjna „Co byś zrobił/a na swoim miejscu. Zdecyduj 7 kwietnia” ma uświadomić mieszkańcom, że w samorządach są podejmowane decyzje, które mają największy wpływ na komfort ich życia. „Gdy zastanawiamy się, co byśmy zrobili w naszym miejscu, to tak naprawdę rozważamy, jak możemy wpłynąć na rzeczywistość wokół nas. Twoja wizja, Twoje działania, Twój głos w wyborach – wszystko to ma realny wpływ na otoczenie, w którym żyjesz” – mówią jej organizatorzy.

„Samorząd to jest sól ziemi, jest fundamentem rozwoju Polski, bez samorządu nasz kraj nie osiągnął by takiego sukcesu. Dlatego ważna jest aktywność mieszkańców, aktywność wyborców, decydowanie o samych sobie. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w wyborach, do współpracy z organizacjami pozarządowymi i z młodzieżowymi radami miast” – powiedział w trakcie briefingu prasowego w Senacie senator Wadim Tyszkiewicz, przez 17 lat prezydent Nowej Soli.

„W roku 1990 Polska wyglądała zupełnie inaczej - było szaro i smutno, porwaliśmy się jednak wtedy na niesamowite rzeczy, którym towarzyszył wielki entuzjazm społeczny. Chciałbym zaapelować: pójdźcie na te wybory, ważne rzeczy dzieją się w Warszawie, ale te najważniejsze, najbliżej was, wpływające na jakość waszego życia, toczą się na dole. To myśmy tak naprawdę zmienili Polskę, którą podziwiają i szanują partnerzy z zagranicy” - stwierdził Marian Buras, burmistrz Morawicy, jeden z 74 uhonorowanych burmistrzów, wójtów, pełniących tę funkcję przez 8 kadencji.

Głos samorządowy wzmocniła przedstawicielka młodego pokolenia - Agata Jacaszek, wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Poznania: „Młodzi ludzie mają głos, mają moc. Mieliśmy okazję się o tym przekonać w październiku, kiedy frekwencja młodych wyborców, czyli w przedziale 18-29 lat, wyniosła ponad 70 procent. Codzienność i rzeczywistość należy do samorządów. I to właśnie one współpracują z aktywistami, młodzieżowymi radami miast, ze szkołami. Chciałabym, żeby moim miastem i wszystkimi miastami w Polsce rządziły osoby aktywne, które chcą słuchać młodych ludzi i chcą współpracować. Dlatego apeluję do wszystkich – pójdźmy 7 kwietnia na wybory. Nasza decyzja ma wpływ na to, jak będzie wyglądała rzeczywistość przez następne 5 lat.”

Z kolei Anna Czyżewska, prezeska Zarządu Federacja Mazowia, reprezentująca Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych, wypowiadająca się w imieniu trzeciego sektora, powiedziała: - 7 kwietnia będziemy obchodzić święto demokracji w wymiarze lokalnym, ale my jako organizacje pozarządowe będziemy także świętować 35-lecie ustawy o stowarzyszeniach. Dla nas to jest wyjątkowa data. 35 lat temu w tym miejscu zdecydowano o tym, że obywatele i obywatelki mogą stowarzyszać się i łączyć po to, aby zmieniać otaczającą nas rzeczywistość. Wiele organizacji pozarządowych, lokalnych stowarzyszeń i fundacji bierze czynny udział w tych wyborach. Warto, abyśmy nie tylko biernie przyglądali się tym wyborom, ale też wzięli w nich aktywny udział, żebyśmy zdecydowali o tym, jakie mają być nasze miasta, gminy, powiaty, regiony. Z perspektywy organizacji pozarządowych bardzo ważne jest to, abyśmy mieli świadomość, że lokalny samorząd kształtuje warunki dla organizacji pozarządowych, by mogły działać i zmieniać rzeczywistość. Stąd apeluję o aktywny udział w wyborach i świadome głosowanie”.

Więcej o kampanii:

www.co-bys-zrobil-na-swoim-miejscu.pl/

www.co-bys-zrobila-na-swoim-miejscu.pl/

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY