Główne uroczystości nawiązujące do 100. rocznicy zaślubin Polski z Bałtykiem odbędą się tradycyjnie w Pucku. Na Pomorzu rok 2020 jest punktem kulminacyjnym obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości

Wyjątkowy koncert, album, gra miejska i patriotyczny festyn na dworcu PKP w Gdańsku, wspólny przejazd specjalnym pociągiem z generałem Józefem Hallerem do Pucka, gdzie odbędą się uroczystości upamiętniające zaślubiny Polski z morzem – to tylko niektóre z wielu atrakcji, jakie czekają nas w lutym 2020 r. z okazji 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej.

Zaślubiny Polski z morzem 10 lutego 1920 r. w Pucku były szczególnym wydarzeniem w historii Polski międzywojennej. Nasz kraj po okresie zaborów odzyskał dostęp do swoich historycznych wód – co symbolicznie potwierdził uroczysty akt zaślubin z udziałem generała Józefa Hallera. Stąd też dla mieszkańców Pomorza to właśnie rok 2020 będzie punktem kulminacyjnym obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości.

Główne uroczystości nawiązujące do zaślubin z Bałtykiem odbędą się tradycyjnie w Pucku, 9 i 10 lutego. Tym razem jednak przez całe Pomorze (na trasie z Torunia do Pucka) przejedzie specjalny pociąg wiozący generała Hallera i jego żołnierzy. Pociąg zatrzyma się m.in. w Gdańsku, gdzie przywitają go zebrani na dworcu mieszkańcy. Mało kto pamięta, że przed stu laty to właśnie Związek Polaków w Gdańsku ufundował pierścienie, które otrzymał Haller, by potem w Pucku zaślubić morze Ojczyźnie. Z okazji 100-lecia gdańszczanie również przekażą generałowi symboliczne pierścienie, by znów powiózł je do Pucka – opowiada Janusz Gawrysiak, aktor, reżyser i animator kultury przygotowujący przejazd pociągu i patriotyczny festyn na gdańskim dworcu PKP.

Wśród gości, którzy przybędą na puckie uroczystości zostanie rozdanych 2 tys. ryngrafów Błękitnej Armii gen. Hallera. Ponadto, każdy pan posiadający brodę będzie mógł skorzystać z usług barbera i przystrzyc brodę na wzór tej, jaką nosił gen. Józef Haller. W Pucku odbędzie się też bal w stylu lat 20. XX wieku pod hasłem „100 par na 100-lecie zaślubin Polski z morzem". Już jesienią chętni do udziału w nim mogli podszkolić swoje umiejętności taneczne m.in. w quickstepie, charlestonie czy fokstrocie.