Z Zarządu ZMP w Białymstoku
Podczas posiedzenia w Białymstoku 19 stycznia br. członkowie Zarządu przyjęli stanowisko w sprawie kierunku zmian przepisów o podatku od nieruchomości oraz ostateczną wersję Przesłania na wybory samorządowe 2024.
3.jpg
fot. Arch. UM w Białymstoku

Konieczne zmiany w podatku od nieruchomości

W stanowisku na temat podatku od nieruchomości Zarząd ZMP podtrzymał wcześniejsze stanowiska Związku w sprawie pilnej konieczności zmian w ustawie o po­datkach i opłatach lokalnych, w zakresie podatku od nieruchomości, przyjęte w Ostrowcu Świętokrzyskim w 2017 r. i obiegowo w 2021 r. Zarząd Związku stoi na stanowisku, że postulowane zmiany prze­pisów powinny objąć nie tylko kwestie definicyjne, dotyczące przedmiotów opodatkowania, ale także inne sprawy, które powodują stopniową deprecjację tego najważniejszego dochodu własnego gmin. W opinii Zarządu ustawowa definicja przedmiotów opodatkowania musi być zawarta w ustawie o po­datkach i opłatach lokalnych i nie może zawierać odesłań do przepisów innych ustaw. Jeśli ustalenie tej definicji będzie oparte na implementacji przepisów z ustaw niepodatkowych (prawo budowlane, klasyfi­kacja środków trwałych), musi ono uwzględnić niezbędne korekty i uzupełnienia, aby zapewnić jednoznaczność przyjętej terminologii i objęcie podatkiem wszystkich rodzajów przedmiotów opodatkowania. Ponadto przedstawiciele miast zasiadający w Zarządzie postulują przywrócenie zasady rekompensowania ubytków w dochodach gmin, powodowanych przez ustawowe zmiany przepisów podatkowych. Należy dokonać przeglądu obowiązujących obecnie ustawowych zwolnień z podatku od nieruchomości – tylko w 2022 r. łączny ubytek dochodów gmin z tego tytułu wyniósł 3,8 mld zł. Jednocześnie Zarząd Związku z nadzieją przyjmuje zapowiadane przez resort finansów przywrócenie departamentu podatków samorządowych, deklarując pełną współpracę przedstawicieli miast w zakresie, jaki zostanie uznany za niezbędny. Więcej – TUTAJ.

Warto poprzeć odpowiedzialnych gospodarzy

W Przesłaniu na wybory samorządowe 2024 , do których pozostało zaledwie nieco ponad trzy miesiące, zdaniem Zarządu, najważniejsze jest utrzymanie entuzjazmu społecznego. Zaowocował on rekordową frekwencją w wyborach parlamentarnych, która dała zwycięstwo ugrupowaniom demokratycznym i prosamorządowym. Niestety nie będzie to łatwe, gdyż wybory samorządowe od dekad cieszą się mniejszym zainteresowaniem. Po reformie ustrojowej z lat 90. gminy, powiaty i samorządy województw jasno udowodniły jednak, że to one, będąc najbliżej obywateli, w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju Polski, ponieważ decydują o jakości codziennego życia. Wybory powinny wyłonić odpowiedzialnych gospodarzy gmin, powiatów i województw, którzy będą partnerami, a nie posłusznymi klientami władzy centralnej. Zarząd zaleca, aby dokonując wyboru, sprawdzić, czy pod nazwiskiem lub szyldem kryje się konkretny program rozwoju miasta albo gminy, powiatu bądź regionu, czy nie stoi za tym tylko chęć zdobycia władzy, zwłaszcza po niepowodzeniu w wyborach parlamentarnych. Warto też stawiać na ludzi, których działalność samorządowa lub społeczna służyła rozwojowi małej ojczyzny, a nie partii władzy, którzy nie wahali się walczyć o sprawy lokalne, a nie tylko zyskać przychylność rządzących. Związek Miast Polskich będzie ponownie zachęcał do udziału w wyborach. Kampania profrekwencyjna będzie skierowana oczywiście do mieszkańców miast, przy czym trzeba podkreślić, że to miasta właśnie w ostatnich latach były przedmiotem dyskryminacji ze strony poprzedniego rządu, więc zwiększony udział ich mieszkańców w głosowaniu powinien stać się w pewnym sensie wyrazem sprzeciwu wobec takich działań. Ostatnie wybory pokazały, że kobiety i młodzież to istotne grupy społeczne, o które warto zabiegać. ZMP deklaruje również, że będziemy starać się odwrócić niekorzystne zmiany w ustroju samorządowym, w tym zabiegać o przywrócenie obywatelom prawa do decydowania o liczbie kadencji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Więcej – TUTAJ.

O Kodeksie wyborczym i podatku rolnym

Zarząd zdecydował o przekazaniu uwag z miast do projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy – Kodeks wyborczy (wygaśnięcie mandatu). Już w grudniu ubiegłego roku Zarząd Związku przygotował w tej sprawie stanowisko w sprawie ciągłości działania gminy po wygaśnięciu mandatu wójta (burmistrza, prezydenta) w trakcie kadencji. Uwagi do projektu mają charakter doprecyzowujący i nie kontestują konieczności wprowadzenia zmian. Należy je uwzględnić z przyczyn formalnych, gdyż projektodawca nie był konsekwentny, np. w kwestii liczenia terminu do zwołania sesji, na której ma nastąpić złożenie ślubowania przez nowo wybranego wójta. Należy też dokonać takiej zmiany, aby zastępcy zachowali ciągłość swoich funkcji, co pozwoli na objęcie przez nich funkcji wójta po ich dotychczasowych przełożonych. Trzeba ponadto wprowadzić kolejność „ważności” zastępców wójta w zakresie obejmowania przez nich funkcji wójta. Pozwoli to uniknąć nieprawidłowości w przypadkach gmin, w których jest kilku zastępców. Proponuje się, aby projekt zmiany przepisu dotyczył wyłącznie sytuacji objęcia mandatu po wygaśnięciu mandatu wójta.

Zarząd pozytywnie zaopiniował projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. zwrotu utraconych przez gminy dochodów z tytułu przekazania 1,5% należnego podatku rolnego. Celem tego projektu jest przygotowanie regulacji prawnych, na podstawie których gminy będą mogły otrzymać zwrot utraconych dochodów własnych z tytułu przekazania 1,5% podatku rolnego takim organizacjom jak: związek zawodowy rolników indywidualnych, związek rewizyjny zrzeszający rolnicze spółdzielnie produkcyjne, Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych uprawnionych do otrzymania tej kwoty. Zatem projekt należy uznać za korzystny dla gmin, ponieważ zabezpiecza ich budżety przed utratą części dochodów własnych pochodzących z podatku rolnego.

Joanna Proniewicz, rzecznik prasowa ZMP

Załączniki:
Przesłanie wyborcze
Stanowisko ZMP - podatek od nieruchomości


POZOSTAŁE ARTYKUŁY