20 listopada 2020 r. zmarł Marian Cycoń, wieloletni burmistrz Starego Sącza, wybitny samorządowiec, poseł na Sejm RP dwóch kadencji. Miał 80 lat.

„Mrówczo pracowity, ambitny, wymagający od innych, ale przede wszystkim od siebie, dalekowzroczny i skuteczny - samorządowiec z krwi i kości” – czytamy na stronie internetowej Starego Sącza. W swoim regionie pamiętany jako niezwykle skuteczny samorządowiec i sądecki patriota. 

Urodzony w Barcicach Dolnych pod Starym Sączem Marian Cycoń był absolwentem Wydziału Humanistycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku (1968). W latach 1975-1978 pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu, a następnie w latach 1979-1988 pełnił funkcję naczelnika Piwnicznej. Przez wiele lat pełnił funkcję burmistrza Starego Sącza; po raz pierwszy w latach 1995-1998. Powrócił na ten urząd w wyniku wyborów bezpośrednich w 2002, a następnie uzyskiwał reelekcję w 2006 i w 2010 – za każdym razem był wybierany w pierwszej turze głosowania. W latach 1997-2001 i 2011 - 2014 sprawował mandat posła na sejm RP. Do grudnia 2011 r. był wykładowcą Małopolskiej Wyższej Szkoły w Brzesku. 

W trakcie swojej kariery zawodowej został wielokrotnie nagrodzony honorowymi tytułami w swoim regionie. W 2009 otrzymał od biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca złoty medal „Dei Regno Servire – Bożemu Królestwu Służyć”.

Trzeba być uczciwym wobec ludzi, trzeba ludzi szanować, nie wolno głowy do góry nosić. Trzeba być skromnym, z ludźmi się grzecznie przywitać, powiedzieć każdemu „Dzień dobry” i szanować starszych. Moje dzieci są tak wychowane, że pierwsze na ulicy kłaniają się sąsiadom. I trzeba wierzyć ludziom, a to co się obieca – wykonać. Bo ludzie są pamiętliwi, wszystko pamiętają, kodują w głowie każdy przyrzeczony metr drogi czy chodnika. Ludzie oceniają władzę przez pryzmat prawdomówności – mówił Marian Cycoń w 2011 roku portalowi „Sądeczanin”.

Żonie oraz córce i synowi wyrażamy naszą solidarność w smutku.Za Zarząd i Biuro Związku Miast Polskich

          (-) Zygmunt Frankiewicz
               Prezes Związku

                                   

(-) Andrzej Porawski
    Dyrektor BiuraPoznań, 20 listopada 2020 r.