Znane wszystkim wrocławskie Przejście Świdnickie ponownie otwiera swoje podwoje i staje się Przejściem Dialogu – punktem informacyjnym, warsztatowym, wystawienniczym i miejscem spotkań.

Przejście Dialogu odpowiada na aktualne potrzeby w zakresie dialogu społecznego. Jesteśmy dumni, że możemy tworzyć wyjątkowe miejsce, które ma stać się dla mieszkanek i mieszkańców Wrocławia przestrzenią spotkań, zrozumienia siebie nawzajem oraz współpracy wspierającej rozwój dialogu – to słowa Doroty Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, które jest koordynatorem i zarządzającym na nowo zagospodarowanej przestrzeni w przejściu podziemnym przy Świdnickiej.

Pomysł na stworzenie tego miejsca, gdzie będziemy rozmawiać o wszystkim ważnym dla nas jako społeczności, wypłynął od prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka i kilka miesięcy temu zdecydowano o wcieleniu go w życie. To przestrzeń niekomercyjna, do dyspozycji mieszkańców czy organizacji pozarządowych.

To miejsce kojarzy mi się z salonem dyskusyjnym, który we Wrocławiu ma swoją długą tradycję. Chciałbym, żeby to miejsce było żywe, współtworzone przez mieszkańców i odpowiadające na wszelkiego rodzaju ich potrzeby, związane z dialogiem właśnie – powiedział Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, który w imieniu prezydenta miasta 5 października otworzył Przejście Dialogu. – Chcemy tu rozmawiać o tematach różnych, także trudnych, chcielibyśmy także móc rozwiązywać rozmaite kwestie właśnie dzięki rozmowie. By trafiający do Wrocławia przybysze, np. migranci, i osoby, które chciałyby czegoś ciekawego dowiedzieć się o naszym mieście – mogli tu przyjść, zadać pytanie i uzyskać na nie odpowiedź – podkreśla dyrektor Świerczewski.

Nie bez znaczenia jest to, że Przejście Dialogu ma być także miejscem otwartym dla kultury – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz i ma rezonować na całe miasto dzięki temu, że znajduje się w sercu Wrocławia, mieście dialogu.