Miasto Wrocław i firma InPost będą wspólnie uzgadniały to, gdzie zostaną postawione nowe paczkomaty oraz czy zmieni się lokalizacja tych, które już funkcjonują.

Dodatkowo InPost będzie wspierał zielone projekty w ramach „Green City”, które pozytywnie wpłyną na środowisko naturalne. 18 listopada podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Aktualnie we Wrocławiu funkcjonuje 311 paczkomatów InPost. W najbliższym czasie firma planuje postawić kolejne 100, jednak już na zupełnie nowych zasadach niż do tej pory. Dotychczas mogły one powstawać na terenie miasta bez specjalnych zgód i zezwoleń, ponieważ tego typu urządzenia nie podlegają chociażby pod prawo budowlane. Teraz to się zmieni.

- To pierwsza taka inicjatywa, gdzie firma prywatna, która mimo, że ma możliwość postawienia swoich paczkomatów w miejscach, które wynegocjuje z właścicielami danego terenu, stara się stworzyć odpowiednie procedury i uporządkować ten rynek. Dotychczas nie każdy był zadowolony z tego, gdzie zostały one ulokowane. Teraz, dzięki naszemu porozumieniu, paczkomaty będą mogły wpisywać się w dane miejsce i krajobraz, nie szpecąc go. To wprowadzi ład przestrzenny, ograniczy chaos na wrocławskich ulicach czy skwerach. W ramach naszych wspólnych działań nie tylko staną nowe paczkomaty na terenie miasta, ale też wspólnie przyjrzymy się tym, które już zostały postawione. To prawdziwie europejskie standardy współpracy między podmiotem publicznym a prywatnym – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

W trosce o środowisko naturalne

Zgodnie z zawartym porozumieniem, InPost będzie wdrażał we Wrocławiu również program „Green City”. Wspiera on rozwój polskich miast zgodnie z ideą „smart city” m.in. poprzez rozwój optymalnej i ekologicznej sieci paczkomatów oraz działania na rzecz poprawy jakości powietrza i ochrony klimatu. Jest częścią długofalowej strategii firmy, obejmującej szeroki zakres innowacji i inicjatyw ekologicznych.

W ramach współpracy z Wrocławiem planowana jest realizacja zielonych projektów, na które InPost przeznaczy pół miliona złotych.