Od 9 czerwca we wrocławskich schroniskach i noclegowniach szczepione są osoby w kryzysie bezdomności. Szczepienie osób w kryzysie bezdomności to pilotażowy projekt w skali Polski.

Dotychczas we Wrocławiu wykonano ponad 650 tys. szczepień. W największym punkcie, na Stadionie Wrocław, podano już ponad 70 tys. szczepionek.

Teraz chcemy dotrzeć do ludzi wykluczonych, którzy z różnych powodów nie zarejestrują się samodzielnie, nie przyjdą do zwykłego punktu szczepień – przyznaje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia – Wyjazdowe zespoły przyjadą do nich do schronisk i noclegowni. Dla osób, które żyją na ulicach, uruchamiamy punkt szczepień w ambulatorium dla osób bezdomnych przy ul. Cybulskiego. Wyjazdowy zespół będzie tam szczepił dwa razy w tygodniu, a specjalny ambulans dowiezie potrzebujących na miejsce.

We Wrocławiu jest ok. 900 osób w kryzysie bezdomności, z czego około 600 osób przebywa w placówkach, a blisko 300 na ulicy. Przy czym, większość osób przebywających w schroniskach czy noclegowniach, została już zaszczepiona. Szacuje się, że do zaszczepienia pozostało ok. 150 osób. Kolejnych 150 dawek preparatu jest zarezerwowanych dla osób w kryzysie bezdomności ulicznej.

Szczepienie osób w kryzysie bezdomności to pilotażowy projekt w skali Polski. Jeszcze żadne inne miasto tego nie robi – podkreśla Jacek Sutryk. – Podobnie było ze szczepieniami licealistów, które rozpoczęliśmy w ubiegłym tygodniu. Profilaktyka ta jest niezwykle ważna, jeżeli chcemy wrócić do normalności – dodaje.

Osoby w kryzysie bezdomności będą szczepione preparatem Johnson&Johnson - szczepionka jednodawkową.