Jedna z najważniejszych arterii stolicy stanie się zieloną i przyjazną przestrzenią publiczną. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na przebudowę pierwszego odcinka ul. Marszałkowskiej.

Między pl. Bankowym a ul. Królewską zmieni się układ jezdni, wyremontowane zostaną chodniki, uporządkowane będzie parkowanie. Powstanie również droga dla rowerów i posadzone zostaną drzewa.

Inwestycja wpisuje się w Nowe Centrum Warszawy. To projekt, którego celem jest przekształcenie ścisłego centrum stolicy w wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń publiczną. Pierwsze efekty prac stały się widoczne na al. Jana Pawła II, której centralny odcinek – po przebudowie w 2020 r. – zyskał zupełnie nowy wygląd. W zeszłym oraz bieżącym roku Zarząd Dróg Miejskich przeprowadził również modernizację ronda Dmowskiego oraz tzw. pl. Pięciu Rogów, dzięki czemu poprawiła się estetyka i funkcjonalność tych miejsc.

Zmienia się również ul. Marszałkowska. Po zachodniej stronie, wzdłuż placu Defilad, powstała droga dla rowerów, nowy chodnik i miejsca postojowe wyznaczone na jezdni. Przybyło też zieleni, w tym drzew – posadzone zostały 34 lipy srebrzyste „Varsaviensis” oraz liczne krzewy i byliny. Niedawno zmiany przeszedł też sam wlot ul. Marszałkowskiej na plac Bankowy – tutejsze przejście dla pieszych zostało przesunięte, skrócone i wyposażone w sygnalizację.

W kolejnym etapie jedną z reprezentacyjnych arterii stolicy czekają kolejne, jeszcze większe zmiany. Polegać będą one na polepszeniu komfortu pieszych, umożliwieniu poruszania się rowerzystom, a także na zwiększeniu miejsc z roślinnością

Całość zmian dopełni zieleń. Ul. Marszałkowską – od ul. Królewskiej do pl. Bankowego – upiększą 63 drzewa (29 platanów klonolistnych, 16 miłorzębów japońskich i 18 wiśni ptasich) oraz krzewy (8824 rośliny), byliny (15 167) i pnącza (1311). Łączna powierzchnia nowych nasadzeń wyniesie 2592 m kw.