Trzecie spotkanie Grupy Wymiany Doświadczeń
Po raz trzeci spotkali się uczestnicy Grupy Wymiany Doświadczeń skupieni wokół działań w ramach projektu „Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu”.
logo-razem_dla_klimatu.jpg

Po raz trzeci spotkali się uczestnicy Grupy Wymiany Doświadczeń skupieni wokół działań w ramach projektu „Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu”, którego liderem jest Związek Miast Polskich. Tym razem spotkanie poświęcone było wnioskom z bilateralnych wizyt studyjnych, a także rozmowie na temat możliwości zastosowania ich przez polskie samorządy.

Wymiana doświadczeń, wiedzy, technologii i najlepszych praktyk w obszarze efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w sektorze komunalnym to najważniejsze korzyści, jakie mają odnieść miasta uczestniczące w projekcie. Celem projektu jest przede wszystkim wsparcie jednostek samorządu lokalnego w Polsce w przygotowaniu do realizacji innowacyjnych projektów pilotażowych związanych z poprawą efektywności energetycznej i zwiększeniem wykorzystania OZE. Cel ten ma zostać osiągnięty poprzez nawiązanie dialogu i współpracy z partnerami norweskimi, którzy od lat zajmują się tematyką zrównoważonego rozwoju energetycznego miast i mają na tym polu duże osiągnięcia, oraz poprzez zbudowanie mechanizmów upowszechniania doświadczeń, tak aby mogły być wykorzystanie przez inne podmioty, w tym w ramach konkursów w ramach przyszłej edycji Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2020

Projekt realizowany jest od stycznia 2016 r. i kończy się w kwietniu 2017 r., a partnerami projektu są Norweski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych (KS) oraz Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”.

W pierwszej fazie projektu, która przypadła na pierwszą połowę 2016 rok, wykonano diagnozę sytuacji w Polsce i Norwegii w obszarze efektywności energetycznej i OZE, a także przygotowano Katalog opisów 47 dobrych praktyk z Polski i Norwegii. W tym okresie powstała także „polsko-norweska platforma dialogu” – dostępna z www.razemdlaklimatu.eu, a także forum dyskusyjne. W drugiej połowie roku zorganizowano i przeprowadzono konkurs na mikrogranty na innowacje w dziedzinie EE i wykorzystanie OZE. Laureatami konkursu zostały: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Lublin, Milanówek, Pałecznica, Płońsk, Raciechowice, Rumia, Sopot i Sztum. Warto podkreślić, że projekty, które otrzymały mikrogranty, miały być łatwe do adaptacji. Chodzi o to, aby doświadczenia zdobyte przez gminy pilotażowe mogły zostać wykorzystane także przez inne polskie samorządy lokalne.

We wrześniu ubiegłego roku odbyła sie wizyta studyjna uczestników projektu w Norwegii. Jednocześnie Norweski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych znalazł partnerów dla 10 polskich gmin laureatów.

Trzecia faza projektu, która właśnie dobiega końca, to czas podpisania właściwych umów grantowych ze Związkiem Miast Polskich, realizacja przez gminy przedsięwzięć przewidzianych w mikrograntach, wymiana wizyt i wiedzy z partnerami norweskimi oraz przygotowanie sprawozdań dla ZMP.

Przez cały ten czas prowadzone były przedsięwzięcia informacyjno – promocyjne (platforma, webinaria polsko-norweskie – edukacja ekologiczna, materiały informacyjne, e-plakaty). Aktualnie przygotowywana jest publikacja końcowa, która zostanie zaprezentowana podczas drugiej już bilateralnej konferencji kończącej projekt, 19 kwietnia w Warszawie.

Ważnym obszarem realizacji tego przedsięwzięcia były Grup Wymiany Doświadczeń. Pierwsza z nich, którą zorganizowano w Krakowie równo rok temu, zgromadziła przedstawicieli 29 JST. Podjęły się one diagnozy sytuacji samorządów lokalnych w obszarze efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Podczas drugiego spotkania Grupy Wymiany Doświadczeń w czerwcu 2016 r. w Poznaniu zaprezentowane zostały wnioski zakwalifikowane do drugiego etapu w konkursie na mikroprojekty prowadzące do innowacji w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii. W trakcie spotkania każdy z przedstawionych wniosków podlegał indywidualnej ocenie merytorycznej przez przedstawicieli każdego z wnioskodawców zakwalifikowanych do drugiego etapu oceny merytorycznej.

Trzecie spotkanie GWD, jakie odbyło się w Warszawie, miało na celu podsumowanie bilateralnych wizyt studyjnych oraz omówienie możliwości zastosowania wniosków z tych wizyt przez polskie gminy.
- Zaskoczył nas stopień penetracji przez Norwegów wszelkich informacji dotyczących naszych rozwiązań - mówił podczas spotkania w Warszawie Zbigniew Michniowski, wiceprezydent Bielska-Białej, moderator GWD. - Oni idą w kierunku niemal perfekcyjnego przygotowania ludzi do przyszłych działań, gdy pewnego dnia skończą się złoża ropy naftowej i trzeba będzie czerpać z OZE. My także powinniśmy myśleć o przyszłości. Jeżeli nie będziemy podpatrywać, jak inni dbają o ochronę powietrza, staniemy się najbardziej zanieczyszczonym krajem tej części świata.

Projekt „Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego PL04 „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii” ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Załączniki:
TrzecieSpotkanieGwdProgram
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13


POZOSTAŁE ARTYKUŁY