Legnica była jednym z pierwszych polskich miast, w którym samorząd i lokalny szpital połączyły siły, by zorganizować pomoc dla osób potrzebujących różnych form wsparcia po przebytej chorobie covid-19.

„Tak oddycha Legnica” to cykl warsztatów edukacyjnych skierowanych do osób po przebytej chorobie koronawirusowej, które zmagają się z powikłaniami, takimi jak spadek kondycji, duszność, zaburzenia koncentracji i pamięci. Warsztaty są bezpłatne i prowadzone przez specjalistów z dziedziny fizjoterapii, dietetyki, neurologopedii. Odbyły się póki co w trzech dzielnicach Legnicy.

Projekt ten stworzony został przy współpracy Urzędu Miasta z legnickim szpitalem. Ma wspierać mieszkańców potrzebujących rehabilitacji. Jego inicjatorami są pracujący w szpitalu rehabilitanci.

- Warsztaty będą prowadzone przez specjalistów z dziedziny fizjoterapii, dietetyki, neurologopedii, zajmujących się na co dzień pacjentami po przebytej chorobie covid-19 oraz pacjentami kardiologicznymi i neurologicznymi – mówiła we wrześniu tego roku Justyna Bugała-Szpak, fizjoterapeutka i koordynatorka fizjoterapeutów Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Pierwszy warsztat odbył się 29 września , a kolejne -19 października i 17 listopada.

W trakcie trwania warsztatów ich uczestnicy mieli możliwość uzyskania konsultacji neurologopedycznej (testy pamięci, funkcji wzrokowo-przestrzennych, zaburzeń koncentracji i uwagi). Legniczanie mogli skorzystać ponadto z warsztatów Nordic Walking, warsztatów ćwiczeń oddechowych, warsztatów gimnastyki domowej oraz edukacyjnych pt. „Wzmocnij Odporność Dietą”.

- Pragniemy wspierać osoby, które niezbędnie potrzebują różnych form rehabilitacji i wsparcia po przebytej chorobie covid-19. Wydaje się, że to pierwsza w kraju taka wspólna inicjatywa oraz połączenie sił miasta i naszego szpitala – mówił prezydent Tadeusz Krzakowski.