Tylko do 25 czerwca można rejestrować swój udział w Światowym Forum Miejskim - największym i najważniejszym wydarzeniu na świecie poświęconym rozwojowi miast. Odbędzie się od 26 do 30 czerwca w Katowicach.

Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości - pod takim hasłem odbędzie się w Polsce Światowe Forum Miejskie (WUF) - największe i najważniejsze wydarzenie na świecie poświęcone rozwojowi miast.

Ponad połowa światowej populacji żyje obecnie w miastach. I mimo wielu różnic, problemy, z którymi się mierzą, są podobne. Dlatego współpraca i wymiana doświadczeń jest tym, co pomaga zadbać o ich zrównoważony i sprawiedliwy rozwój.
Od 26 do 30 czerwca 2022 r. Katowice staną się przestrzenią do dialogu dla wszystkich, którym na sercu leży los ich małych ojczyzn.

Do 22 czerwca otwarta jest rejestracja na to wydarzenie. LINK DO REJESTRACJI


Światowe Forum Miejskie

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum) to prestiżowa międzynarodowa konferencja organizowana przez ONZ-Habitat w celu rozwoju obszarów miejskich i osiedli ludzkich. Jest to najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji i rozwoju miast.

Odbywa się co dwa lata i gości ponad 20 000 uczestników reprezentujących rządy, regiony, miasta, organizacje pozarządowe i instytucje finansowe.

Ostatnia dziesiąta edycja miała miejsce w 2020 w Abu Zabi - stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Poprzednie dwa spotkania odbyły się w Kuala Lumpur w Malezji i Quito w Ekwadorze.


Znamy już program Światowego Forum Miejskiego WUF11 w Katowicach


Organizator – UN-Habitat opublikował szczegółowy program imprezy.


Wokół siedmiu dialogów – wydarzenia w katowickim MCK

W niedzielę 26 czerwca odbędzie się uroczyste wciągnięcie flag na maszt. To zapowiedź poniedziałkowego oficjalnego otwarcia WUF11 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Na uczestników czeka niezwykłe widowisko rozpoczynające pobyt w Katowicach, które przez te kilka dni staną się stolicą wszystkich miast.

Dyskusje na WUF11 będą toczyły się wokół siedmiu głównych obszarów tematycznych:

  • Miasta sprawiedliwe
  • Zielona przyszłość miast
  • Innowacje i technologie
  • Budowanie odporności miast
  • Planowanie i zarządzanie miejskie
  • Przyszłość gospodarki i finansów miejskich
  • Reagowanie na kryzysy i odbudowa miast

Debaty o miastach otworzy temat (dialog) dodatkowy, który został zaplanowany w odpowiedzi na sytuację w Ukrainie. Każdego kolejnego dnia będzie można uczestniczyć w równoległych wydarzeniach w ramach dwóch dialogów (tematów).

Związek Miast Polskich wspólnie z Unią Metropolii Polskich i Związkiem Miast Ukrainy zaprasza miasta do specjalnej przestrzeni spotkań w części EXPO. Przez cały czas trwania Forum odbywać się tam będą wydarzenia zorganizowane specjalnie na tą okazję. Więcej informacji na ten temat – już wkrótce.

Z kolei 28 czerwca, także podczas trwania Światowego Forum Miejskiego, zapraszamy na otwarte obrady Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich wspólnego z Radą Unii Metropolii Polskich, których tematem przewodnim będzie inauguracja dyskusji o wdrażaniu Krajowej Polityki Miejskiej. Więcej na ten temat - TUTAJ 


Bądź częścią WUF11 – otwórz się na ludzi i miasto!

Organizatorzy WUF11 zadbali także o ciekawe wydarzenia w popołudniowych częściach dni trwania Forum. Zapraszają na rozmowy przy okrągłych stołach i sesje specjalne. To m.in. debaty o zrównoważonej urbanistyce, sprawiedliwym kształtowaniu miast i zmianach klimatycznych. W dyskusję o przyszłości miast będzie mógł się włączyć aktywnie każdy.

Ideą WUF11 jest dialog, okazji do rozmów więc nie zabraknie. W samym Międzynarodowym Centrum Kongresowym będzie można wziąć udział w różnych wydarzeniach pobocznych, równie atrakcyjnych co główne dialogi. Na głosy z miast organizatorzy będą czekać w strefie „Voices from Cities”. Głodni wiedzy będą mogli skorzystać z „Urban Library”. Warto też zostawić sobie czas na spotkania networkingowe. To szansa na nowe kontakty, nowe kontrakty, poznanie najnowszych trendów i świeżych pomysłów, które można wdrożyć w swoim mieście.

Ale WUF11 to nie tylko wydarzenia z agendy. Impreza to festiwal miejski z całym jego rozmachem. Centrum Katowic przemieni się w 11 stref „WUF w mieście”. A tam na uczestników WUF czekać będą koncerty, pikniki, joga na świeżym powietrzu czy silent disco - relaks i odpoczynek po pełnym wrażeń dniu.

Program wydarzenia dostępny jest na stronie: https://www.gov.pl/web/wuf11/program2.