Rok 2018 to rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętowanie tej rocznicy w Sosnowcu ma wymiar szczególny. To właśnie do Sosnowca chciał wmaszerować Józef Piłsudski z I kadrową.

Rok 2018 to rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętowanie tej rocznicy w Sosnowcu ma wymiar szczególny. To właśnie do Sosnowca chciał wmaszerować Józef Piłsudski z I kadrową.

To właśnie do Sosnowca - miasta przygranicznego w zaborze rosyjskim - chciał wmaszerować Józef Piłsudski z I kadrową. Zagłębie Dąbrowskie było regionem o silnych tendencjach niepodległościowych i patriotycznych. Niestety, decyzje zaborców spowodowały, że plan ten się nie powiódł . Nie możemy także zapomnieć, że Zagłębiacy stanowili dużą część legionów tworzonych przez Józefa Piłsudskiego. Ważną rolę w walce o niepodległość odegrał także Aleksy Bień, późniejszy prezydent Sosnowca, jeden z najwybitniejszych działaczy zagłębiowskiej PPS, a przede wszystkim wielki patriota zaangażowany w budowę niepodległej Polski. Aleksy Bień to druga postać po Janie Kiepurze, która znajdzie się w sosnowieckiej Alei Zagłębiaków w Parku Sieleckim. Pomnik zostanie odsłonięty 11 Listopada w Parku Sieleckim.

- Z okazji Jubileuszu planowaliśmy organizację 100 imprez na 100-lecie Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego, ale ostatecznie będzie ich o wiele więcej. Przy tej okazji prezentujemy także logotyp, którym będziemy się posługiwać organizując imprezy i uroczystości patriotyczne. Chcemy aby mieszkańcy Sosnowca mogli cieszyć się i świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości przez cały rok, a nie tylko 11 listopada. Dlatego już 16 czerwca zapraszamy na Plac Papieski gdzie odbędzie się wielki koncert Piotra Rubika Wolność, Miłość, Niepodległość. Będzie to koncert premierowy podczas którego po raz pierwszy usłyszymy nowe utwory kompozytora. Koncert ten poświęcony będzie także osobie Ojca Świętego Jana Pawła II. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia jest również diecezja sosnowiecka, za co szczególnie dziękuję Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Grzegorzowi Kaszakowi – mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Przypomnijmy, że 14 czerwca przypada 19-rocznica wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu.

- Specjalny koncert zawiera m.in.: zupełnie nowe utwory napisane z okazji 100-lecia niepodległości, a także pieśni upamiętniające niezwykłą postać Ojca Świętego Jana Pawła II i rolę jaką odegrał w dążeniu Polaków do wolności – dodaje Mateusz Bochenek, pełnomocnik prezydenta ds. dialogu i komunikacji społecznej.

Koncert zostanie poprzedzony wspólnym patriotycznym śpiewaniem z mieszkańcami Sosnowca najsłynniejszych pieśni niepodległościowych oraz specjalnie przygotowaną z tej okazji rekonstrukcją historyczną.