W ostatni weekend czerwca w Rzeszowie odbędzie się 12. edycja Festiwalu Europejski Stadion Kultury. Na uczestników czeka kilkadziesiąt wydarzeń z różnych dziedzin sztuki. To największe tego typu wydarzenie na Podkarpaciu.

- Podczas festiwalu co roku w różnych miejscach w przestrzeni Rzeszowa odbywa się kilkadziesiąt wydarzeń – koncertów, spektakli teatralnych, performance’ów, warsztatów dla starszych i młodszych, wystaw, spotkań i nie tylko. Tak będzie i tym razem – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Tradycyjnie pierwszego dnia wydarzenia zaplanowano Koncert Główny pod hasłem „Odzyskać równowagę”, na którym wystąpią gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny muzycznej (z krajów Partnerstwa Wschodniego) – wykonają własne utwory i zagrają w tzw. kolektywach, czyli duetach. Line-up zostanie przedstawiony podczas konferencji w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, która odbędzie się 31 maja. Pewnym jest, że Koncert Główny odbędzie się w tym samym miejscu co w ubiegłym roku, czyli w rzeszowskim Parku Sybiraków.

M.in. przy fosie Zamku Lubomirskich i na terenie przy fontannie multimedialnej odbędzie się kilkanaście wydarzeń, między innymi silent disco, czyli dyskoteka z słuchawkami, która na stałe wpisała się już w program festiwalu, szereg atrakcji dla najmłodszych, zlot food trucków, koncerty artystów z Polski i zagranicy w ramach wydarzenia Electro East, Przestrzeń Wymiany Myśli, Festiwal Działań Oddolnych.

Wydarzenia festiwal będą się odbywały w sumie w aż 11 lokalizacjach. W Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego odbędzie się kolejna edycja koncertu Art Celebration. Sporo będzie się działo będzie się też między innymi na Skwerze Kultury na Rynku, w Rzeszowskich Piwnicach, Galerii Nierzeczywistej, Rzeszowskiej Galerii Fotografii, Teatrze Maska.

ESK 2022 to edycja przyjazna środowisku, dlatego część wydarzeń dotknie tematów dotyczących natury, ekologii i ekologii w sztuce – przykładowo w jednym z projektów znalazła się m.in. łąka kwietna, która już została wysiana na terenie Bulwarów.

Festiwal organizują Narodowe Centrum Kultury, miasto Rzeszów i Estrada Rzeszowska przy współudziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.