Wiele miast biorących udział w programie Rozwój Lokalny wskazało na problem obumarłych ulic, które w przeszłości tętniły życiem. W Rydułtowach trwa reaktywacja głównej ulicy prowadzącej z terenu kopalni do rynku.

30 lipca odbyło się kolejne, cykliczne wydarzenie wprowadzające życie na zastałą ulicę. Było ono także okazją do rozmów z mieszkańcami, którzy dzielili się swoimi pomysłami na rozwój miasta ożywienie jego centrum. Tego dnia mieszkańcy Rydułtów mogli podzielić się swoimi pomysłami, a także przekazać uwagi dotyczące obecnie realizowanych projektów, inwestycji czy zadań na terenie miasta.

Każdy ustawiony na potrzeby wydarzenia namiot stał się pokojem tematycznym, w którym mieszkańcy mogli zapytać o postępy prac oraz plany na przyszłość.

Na stanowisku MOPS-u osoby starsze, niepełnosprawne, mieszkające samotnie i przewlekle chore mogły odebrać kopertę życia oraz zapoznać się z ofertą teleopieki. Można także było wypełnić ankietę dotycząca gospodarki odpadami i skonsultować swój pomysł do Rydułtowskiego Budżetu Obywatelskiego 2023. Urzędnicy tego dnia w godzinach od 16:00 do 20:00 pełnili dyżur, a mieszkańcy odwiedzający urząd mogli zobaczyć wystawę „Rydułtowy wczoraj i dziś” .

Dzieci chętnie uczestniczyły w kreatywnych zabawach przygotowanych przez Bibliotekę Publiczną Miasta Rydułtowy oraz Klauna Bobika. Zarówno dzieci, jak i dorośli brali tez udział w warsztatach zdobienia pierników z Budżetu Obywatelskiego oraz warsztatach plecionkowych Pani Włóczki. Zaś na scenie wystąpili młodzi artyści z popularnym repertuarem.

Projekt „W cieniu Szarloty - jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy” finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 realizowany jest w ramach Programu „Rozwój Lokalny”.