"Poznań VIVA Senior" to pierwsza w kraju tak kompleksowa propozycja ułatwień dla osób w wieku 60 +. W przygotowaniu są następne propozycje - m.in. projekt wspólnych mieszkań dla starszych poznaniaków.

Pakiet "Poznań VIVA Senior" to pierwsza w kraju tak kompleksowa propozycja ułatwień dla osób, które ukończyły 60 lat. Do bogatego pakietu usług właśnie dołączyły kolejne: Poznańska Złota Karta oraz "Minigranty dla Seniora", a w przygotowaniu są następne propozycje - m.in. projekt wspólnych mieszkań dla starszych poznaniaków.

Poznańska Złota Karta to nowa usługa wprowadzona od 1 marca. Do tej pory zgłosiło się po nią ponad 2 tysiące seniorów. Karta pozwala im na skorzystanie z wielu ulg i rabatów i gwarantuje zniżki zarówno w miejskich instytucjach kulturalnych, sportowych czy edukacyjnych, jak i w prywatnych firmach. To m.in., teatry, centra rehabilitacji, baseny, restauracje i kawiarnie. Niektóre zniżki sięgają nawet 50 procent.

Nowością jest też pilotażowy program minigrantów, który także ruszył w marcu - dzięki niemu seniorzy, którzy mieszkają w lokalach komunalnych i spełniają kryterium dochodowe, będą mogli dostać wsparcie na dostosowanie mieszkania do swoich potrzeb. Chodzi o prace remontowe (ekwiwalent maksymalnie 10 tys. zł) obejmujące np. likwidację progów w lokalu, wymianę wanny na prysznic czy zamontowanie poręczy, które ułatwią seniorowi poruszanie się. Program skierowany jest do osób powyżej 65 roku życia spełniających kryterium dochodowe, które mieszkają w lokalu z zasobów ZKZL.

W planach są już kolejne propozycje dla seniorów. Jesienią ruszyć ma pilotażowy projekt wspólnych mieszkań dla seniorów. Skierowany będzie do osób, które ukończyły 70 lat, są najemcami lokali komunalnych lub socjalnych.
- Pomysł narodził się podczas realizacji innego projektu: mieszkań treningowych - mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania. - Seniorzy, którzy wzięli w nim udział, podkreślali, że świetnie im się mieszka razem, bo mają z kim porozmawiać. Chcemy rozwinąć ten pomysł i stworzyć w dużych mieszkaniach mniejsze lokale, każdy z osobnym węzłem sanitarnym, ale z przestrzenią wspólną dostępną dla wszystkich mieszkańców.

Projekt ma być uzupełniony o dodatkowe usługi: raz w tygodniu opiekun mieszkania pomoże w jego sprzątaniu, seniorzy będą też raz w tygodniu mieli wsparcie przy zakupach lub pomoc w załatwianiu spraw urzędowych. Na dostosowanie mieszkań miasto przeznaczy ponad 3,1 mln zł., plus dodatkowo ok. 75 tys. zł na usługi potrzebne lokatorom. Pilotaż zakłada ok. 8-10 mieszkań czyli od 25 do 30 lokali komunalnych lub socjalnych.