„Tu rodziła się Solidarność” – to tytuł wystawy, jaką można oglądać na polkowickim Rynku. Polkowice to jedno z trzech miast Dolnego Śląska, w których gości wystawa IPN.

W dniach 14-16 grudnia 1981 r. na wieść o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego zastrajkowały kopalnie miedzi, w tym m. in. Rudna Główna I Rudna Zachodnia. Władze komunistyczne spacyfikowały oba protesty przy użyciu wojska, milicji i służby bezpieczeństwa. O tych wydarzenia opowiadali ich uczestnicy, zaproszeni na polkowicki Rynek. 

To był strajk okupacyjny, który trwał ponad dwie doby na „Rudnej Głównej”. Jakie wtedy były nastroje? To był wybuch nadziei, przynajmniej u mnie, że coś się wreszcie kroi, że się zmieni. Tak to czułem – opowiadał Franciszek Kamiński, były pracownik ZG „Rudna”.

Wystawa „Tu rodziła się Solidarność” jest projektem IPN. Miała swoją premierę w Dusznikach-Zdroju. Polkowice są drugim miastem, gdzie jest eksponowana.

– Jestem dumny z tego, że jesteśmy jednym z trzech miast na Dolnym Śląsku, gdzie ta wystawa się odbywa. I dumny, że wkrótce ta wystawa o Polkowicach i Zagłębiu Miedziowym trafi na Plac Piłsudskiego w Warszawie, gdzie będzie oglądana przez mieszkańców całego kraju. To szczególne wyróżnienie. Dziś zaszczytem dla nas jest obecność świadków wydarzeń sprzed czterdziestu lat – mówił podczas uroczystości Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Ekspozycja ukazuje ogólnopolskie, masowe strajki z lipca, sierpnia i września 1980 r., które doprowadziły do utworzenia wielomilionowego Związku Zawodowego Solidarność. Część wystawy pokazuje dokumenty i zdjęcia dotyczące Zagłębia Miedziowego. Wystawę będzie można oglądać w Polkowicach do 12 sierpnia.