Na dwóch olsztyńskich podwórkach trwają prace przy zakładaniu ogrodów deszczowych. Budowanie takich ogrodów to flagowe działanie ratuszowego programu „Podwórka z natury".

Program realizują mieszkańcy przy współpracy z miejskimi urzędnikami już czwarty rok z rzędu. Dzięki temu otrzymują nie tylko kompleksowe porady projektantów, ale także pomoc materialną przy zagospodarowaniu podwórka.

- W ostatnich latach w Polsce nasiliły się gwałtowne zjawiska meteorologiczne, w tym m.in. intensywne opady deszczu, które powodują zalewanie ulic czy podtapianie budynków. W rozwiązaniu tego typu problemów pomagają właśnie np. ogrody deszczowe - tłumaczy Paulina Żukowska z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna. - To ekologiczny i efektowny sposób na zatrzymywanie i wykorzystanie wody deszczowej w miejscu jej opadu. Dzięki temu rośliny naturalnie wspomagają zagospodarowanie i oczyszczenie nadmiaru wody spływającej z dachów sąsiednich budynków. Pozwala to także zmniejszyć ilość deszczówki, która trafia do kanalizacji. 

Na podwórku przy ul. Sienkiewicza i Kolejowej, w związku z gliniastym podłożem, ogród będzie zajmował większą powierzchnię, a woda zasili malowniczo zaprojektowane nasadzenia, wzdłuż trasy spływu opadów. Do zatrzymania wody wykorzystane zostaną przegrody z koszy gabionowych wypełnionych kamieniem. To pierwszy przypadek wykorzystania tych atrakcyjnych wizualnie elementów na olsztyńskich podwórkach. W planach jest tez łąka kwietna.

- Idea zakładania ogrodów deszczowych trafiła na podatny grunt, mieszkańcy są otwarci na takie rozwiązania, widza w tym potencjał do poprawy atrakcyjności miejsca swojego zamieszkania - dodaje Żukowska - Już dziś (11.09) na Kolejową przyjechała koparka i do jutra mieszkańcy będą przerzucali gruz. To najtrudniejszy etap prac, ale efekty zobaczymy jeszcze w tym roku. Po zakończeniu podwórka zmienią się nie do poznania.