Ogólnopolski Dzień Seniora
14 listopada to Ogólnopolski Dzień Seniora. Polscy seniorzy są nie tylko coraz większą, ale też coraz bardziej aktywną grupą – funkcjonuje już 420 gminnych rad seniorów, a wielu z nich pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal pracuje
Dzień_Seniora_-_plansza_1__2___2_.jpg

W Polsce mamy coraz więcej seniorów, czyli osób powyżej 60 roku życia (ustawa o osobach starszych z 2015 roku określa osoby starsze jako te powyżej 60 roku życia), choć granica ta powoli przesuwa się w górę. Nasze społeczeństwo się starzeje – jest to związane z faktem, że żyjemy coraz dłużej, ale również z tym, że rodzi się coraz mniej dzieci. Mediana wieku, jak podaje GUS w 2021 roku wynosiła 41,7 lat (czyli połowa Polaków była od niej starsza, a połowa młodsza), podczas gdy w 1950 roku wynosiła zaledwie 25,8 lat. To zestawienie pokazuje jak silny jest ten trend.

- Wzrost liczby ludności w Polsce (i nie tylko) spowalnia, a populacja zaczyna się zmniejszać zgodnie z prognozami, jednak w pewnych grupach wiekowych nadal obserwuje się przyrost. Dotyczy to przede wszystkim wzrostu liczby osób w wieku 65 lat i starszych. Przewiduje się, że w Polsce ta grupa wiekowa w ciągu kolejnej dekady ma być liczniejsza nawet o 25% - mówi Andrzej, Sobczyk, ekspert Związku Miast Polskich.

W związku z przypadającym dziś Ogólnopolskim Dniem Seniora chcemy pokazać kilka danych z Monitora Rozwoju Lokalnego pokazujących, jak w wybranych miastach w latach 2005-2021 zmieniała się liczba osób starszych – wybraliśmy dane dla osób powyżej 80. roku życia, czyli tzw. subpopulacji osób starszych-starszych - w ogóle społeczeństwa. Z naszego zestawienia wynika, że stolicą seniorów jest Sopot, gdzie osoby powyżej 80 lat stanowią aż 8,4% mieszkańców.

I choć trend ogólnopolski jest jednoznaczny, to w niektórych miastach, np. Kórniku, Murowanej Goślinie czy Podkowie Leśnej udział osób starszych w całej populacji nieznacznie maleje.

Polscy seniorzy są coraz bardziej aktywni – w Polsce funkcjonuje już 420 gminnych rad seniorów, a wielu z nich pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal pracuje zawodowo. Obrazuje to poniższy wykres przygotowany na podstawie danych z MRL-a, który pokazuje jak w latach 2015-2020 rósł odsetek podatników w wieku emerytalnym w stosunku do ogółu podatników.

Więcej danych można znaleźć w Monitorze Rozwoju Lokalnego:

Więcej informacji

Załączniki:
Wykres - Subpopulacja 80+
Wykres - Podatnicy na emeryturze


POZOSTAŁE ARTYKUŁY