Ochrona środowiska, klimatu i zieleni. Jak to robi Warszawa
By miasta mogły czerpać inspiracje i podpatrywać innowacyjne rozwiązania, prezentujemy działania stolicy w zakresie ochrony powietrza i polityki klimatycznej oraz ochrony i kształtowania środowiska.
Panorama_Warszawy_z_portu_Praskiego_fot._m.st._Warszawa_licencja_bezterminowa_2017.jpg
fot. Archiwum UM St. Warszawy

Warszawa jest największym i najzasobniejszym polskim miastem o ogromnym kapitale ludzkim. Inne miasta nie mogą się z nią porównać, ale mogą czerpać inspiracje, podpatrywać innowacyjne rozwiązania. O tym, co i jak robi się w stolicy w zakresie ochrony powietrza i polityki klimatycznej oraz ochrony i kształtowania środowiska opowiada Magdalena Młochowska, dyrektor koodynator ds. zielonej Warszawy

Po pierwsze sieciowanie i wymiana doświadczeń

- Rzeczywiście, jako stolica jesteśmy innowacyjni i bardzo nam pomaga w tego typu działaniach udział w różnych międzynarodowych gremiach, takich jak „C 40” - globalnej sieci blisko 100 miast z całego świata, które działają, by stawić czoła kryzysowi klimatycznemu. Dzięki wsparciu EBOR, stolica dąży do tego, by jasno wyznaczyć swoje priorytety i przyspieszyć działania. Dotyczy to przede wszystkim postawienia na tabor zeroemisyjny. Ponadto realizowane są działania dotyczące oszczędzania energii, ocieplania budynków i wymiany pieców.

Jesteśmy też w „Misji 100 miast neutralnych klimatycznie”. To są miejsca wspaniałej wymiany doświadczeń. Jesteśmy też w programie Forum Energii, które realizuje program LeadAir. Biorą w nim udział „ambitne klimatycznie” miasta, które skorzystały z wysokiej jakości warsztatów, szkoleń, wsparcia technicznego.

Strategie i kierunki działań - mamy dokładniej niż inne miasta opracowane „mapy drogowe” działań, zaczynając choćby od „Zielonej Wizji Warszawy”, która pokazuje, jak dojść do neutralności klimatycznej.

Analogicznym dokumentem będzie tzw. Kontrakt klimatyczny, który przygotowujemy, aby wejść do unijnej misji na rzecz Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast do 2030 r.

Standardy zarządzania zielenią miejską

Nowatorskim rozwiązaniem są np. standardy zarządzania zielenią miejską. To ogrom pracy organizacyjnej i wysokie koszty, a także konieczność zatrudnienia wykwalifikowanej kadry. Jednak my traktujemy drzewa jak ważne zasoby, o które trzeba dbać. Przykłady standardów:

  • standard informowania o decyzji o wycince drzew, 
  • standard przeglądów pielęgnacji drzew
  • standard pielęgnacji drzew;
  • standard ochrony zieleni przy inwestycjach;
  • standard ochrony zieleni niskiej.

O wielu innych działaniach, m.in. w zakresie ochrony powietrza, termomodernizacji, edukacji przyrodniczej można przeczytać w najnowszym, marcowym numerze „Samorządu Miejskiego” na stronach 12-13. Zapraszamy do lektury!


POZOSTAŁE ARTYKUŁY