O Rozwoju Lokalnym w Łomży
Zespół Kluczowych Interesariuszy wspólnie z przedstawicielami Zespołu Miejskiego z Łomży i doradcami ZMP podczas warsztatów on-line identyfikowali oraz oceniali najważniejsze zasoby i produkty miasta.
_om_a-Program_Rozw_j_Lokkalny.jpg

Łomża bierze udział w Programie „Rozwój Lokalny” finansowanym ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Jednym z istotnych celów programu jest podniesienie jakości środowiska, wzmocnienie przedsiębiorczości, efektywności administracji i standardów życia dla wszystkich. Miasto jest w trakcie pracy nad przygotowaniem Kompletnej Propozycji Projektu wraz z Planem Rozwoju Lokalnego i Planem Rozwoju Instytucjonalnego.

W marcu Miasto Łomża przeprowadziło pogłębione badania ankietowe wśród grup łomżyńskiej młodzieży maturalnej oraz lokalnych przedsiębiorców. Celem przeprowadzonych ankiet było poznanie dalszych planów edukacyjnych i zawodowych młodzieży oraz ocena stanu i warunków rozwoju przedsiębiorczości. Przystąpiono do szczegółowych analiz w oparciu o Monitor Rozwoju Lokalnego oraz do identyfikacji profilu miasta, jego najważniejszych zasobów oraz produktów, które mogą być najlepiej wykorzystane do generowania lokalnej wartości dodanej. 

Do pracy nad projektem zaproszono liderów społecznych oraz przedstawicieli środowiska gospodarczego i edukacyjnego. Powołano Zespół Kluczowych Interesariuszy złożony z przedstawicieli rad społecznych, Rady Miejskiej Łomży, rad osiedlowych, przedstawicieli uczelni wyższych, organizacji pozarządowych i trzeciego sektora.

14 maja 2020 odbyły się warsztaty on–line na platformie MS Teams, w trakcie których członkowie Zespołu Kluczowych Interesariuszy wraz z Zespołem Miejskim oraz doradcami Związku Miast Polskich dyskutowali nad zebranymi do tej pory łomżyńskimi zasobami i produktami, nad profilem miasta oraz nad kluczowymi czynnikami rozwoju wynikającymi ze specyfiki Łomży.

Dokonana identyfikacja pozwoli, w kolejnych etapach pracy, na ocenę wykorzystania przez miasto posiadanych zasobów oraz na ulepszenie istniejących i wygenerowanie nowych produktów miejskich, w oparciu o zidentyfikowane zasoby lokalne. Podsumowaniem procesu diagnozy sytuacji społeczno-ekonomicznej miasta będzie pełna analiza SWOT-SRGG. Jej rezultatem będzie zidentyfikowanie głównych i najpilniejszych wyzwań stojących przed Łomżą i zdefiniowanie obszarów priorytetowej interwencji, które staną się punktem wyjścia do opracowania strategii rozwoju miasta – Planu Rozwoju Lokalnego.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY